Dzień Książki dla Dzieci”

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich”

Wiersze pani E. Gagjew

Kwiecień to miesiąc obfitujący w święta związane z książką. Są to: Dzień Książki dla Dzieci, obchodzony 2 kwietnia oraz 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Z tej okazji zorganizowano w bibliotece szereg imprez poświęconych tymże uroczystościom. Uczniów klas I-III zapoznaliśmy z czarownym światem baśni H. CH. Andersena. Bardzo pomogła nam w tym postać pisarza, odgrywana przez ucznia kl. IVe - Dawida Jasiewicza, który w ciekawy sposób opowiedział o swoim życiu oraz swojej twórczości. Pozyskane informacje mali czytelnicy doskonale wykorzystali, rozwiązując przygotowane różnorodne łamigłówki, szarady, zagadki i quizy. Natomiast dla uczniów klas IV- VI odbył się konkurs na samodzielnie napisany wiersz pod hasłem: ,,Wszechświat widziany moimi oczami”. Dopełnieniem tych dni było interesujące spotkanie z darłowską poetką panią Elżbietą Gagjew, w którego przygotowaniu pomogły nam panie Agnieszka Nowak - Pawlicka i Beata Piwko. Zostało ono poprzedzone wywiadem przeprowadzonym przez uczniów z kl. IIId - Hannę i Michała Pawlickich, należących do ,,Klubu Czytusia”.

W spotkaniu wzięli udział członkowie: ,,Klubu Miłośników Książki”, ,,Klubu Czytusia” i Szkolnego Koła Wolontariatu, a także nauczyciele naszej szkoły. Ciekawy życiorys poetki i zaprezentowane przez nią wiersze spotkały się z żywym zainteresowaniem małej widowni. Uczniowie szybko nawiązali kontakt z panią Elżbietą, zadając jej wiele różnych pytań.

Na koniec podziękowali słowami:

Dziękujemy, za przeżycia, wzruszenia i uczucia, których doświadczyliśmy pod wpływem Pani wierszy. Życzymy, aby każdego dnia spotkało Panią coś zaskakującego, coś, co wprawi Panią w zadumę. Nie tylko wielkie sprawy wywołują refleksje i zachwyt. Często wystarczą małe powszednie rzeczy i zdarzenia: taniec motyla, jeżyk w liściach, płynące po niebie chmury, jadący pociąg po szynach po prostu te, które my odnaleźliśmy w Pani poezji …

Do tych słów dołączyli  kwiaty i okolicznościowy upominek z logo naszej szkoły.

Natomiast poetka na pamiątkę powyższego spotkania, każdemu z uczestników złożyła autograf na specjalnie przygotowanym na tę okoliczność certyfikacie i uwieczniła się z nimi na zdjęciu.

Zaangażowanie i zainteresowanie uczniów takimi formami zajęć wskazuje na zasadność i celowość podejmowania tego typu imprez czytelniczych.

Dorota Adryańczyk

Joanna Klimaszewska