Marlenka walczy z nadwagą!!!

Przyjrzyjmy się swoim zwyczajom, czy ta sprawa czegoś nam nie przypomina? Grupka rówieśników postanowiła pomóc koleżance wiedząc, ze dalsze trwanie w marazmie i zajadanie wysokokalorycznych produktów doprowadzi ją w przyszłości do wielu chorób i skróci jej życie. Mimo oporów Marlenki i jej rodziców młodzi dietetycy przekonali koleżankę, że umiar w jedzeniu, staranne zwracanie uwagi na spożywane produkty ze szczególnym naciskiem na warzywa, owoce, chude mięso oraz aktywne spędzanie czasu wolnego spowoduje poprawę stanu zdrowia i umożliwi korzystanie z życia pełną piersią, a nie w samotności przed szklanym ekranem.

Sytuacja Marlenki była motywem przewodnim inscenizacji zaprezentowanej 7 kwietnia przez uczniów klasy V c Szkoły Podstawowej nr 3 w Darłowie w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia. Dzieci, wykorzystując linie melodyczne takich pieśni jak: „Wojenka”, „Szła dzieweczka”, „Dumka na dwa serca”, „Czerwone jabłuszko”, „Tak bardzo się starałem” oraz kolorowe przebrania i oryginalne rekwizyty, przekonywały rówieśników, że warto prowadzić zdrowy tryb życia, a wiele codziennych nawyków powoduje problemy zdrowotne. Zachęcano również do akcji „Przerwa na zdrowie”, w ramach której uczniowie mieli tego dnia zrezygnować ze spożywania takich produktów jak: cola, chipsy czy słodycze i wprowadzić w życie hasło „ZDROWO  SIĘ  ODŻYWIAM, JEM  OWOCE  I  WARZYWA”. Koordynatorami akcji były: Maria Bernacka – nauczycielka języka polskiego oraz Monika Kosowska – nauczycielka przyrody.

Ciekawy i humorystyczny sposób przedstawienia poważnego problemu XXI wieku został nagrodzony gromkimi brawami na stojąco, a o trafnym doborze formy i treści inscenizacji świadczyły skupione miny uczniów, którzy ją obejrzeli z zainteresowaniem i uwagą.

Monika Kosowska