Nauka trudnej sztuki miłości do Ojczyzny

Z ważnym przesłaniem dla młodych Polaków: „Słuchaj więc i patrz! z listopadowej opowieści ucz się trudnej sztuki miłości do Ojczyzny” uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Darłowie celebrowali Narodowe Święto Niepodległości.

10 listopada 2010 r. nasi wychowankowie wzięli udział w ważnej lekcji patriotyzmu. W tym dniu w szkole panował uroczysty nastrój podkreślony odświętnymi ubiorami i ozdobnymi kotylionami w barwach narodowych.

Uczniowie klas I – III obejrzeli przedstawienie słowno – muzyczne  w wykonaniu przedstawicieli klas I – VI.  W widowisku tym wątek współczesny przeplatał się z pieśniami towarzyszącymi Polakom w walce o niepodległość i wierszami tematycznie związanymi z naszą wolną Ojczyzną. Na zakończenie przedstawienia uczniowie wraz z nauczycielami odśpiewali hymn państwowy. Scenariusz i dekorację przygotowały panie: Beata Piwko i Ewa Filipek. Pieśni śpiewał zespół wokalny prowadzony przez panią Grażynę Kopeć.

Uczniowie klas IV-VI, pod opieką pań: Anny Rudzkiej  i Haliny Bajor, przygotowali i obejrzeli przedstawienie multimedialne, ukazujące historię kraju i drogę Polaków do niepodległości. Spektakl połączony z deklamacją wierszy i akompaniamentem pieśni legionowych miał na celu przekazanie młodym ludziom wartości, które sprawiają, że Polska staje się bliższa ich sercom. Cel został osiągnięty – na twarzach oglądających dostrzec można było skupienie i zadumę nad cierpieniem Polaków i zawiłymi dziejami narodu. Najlepszym podsumowaniem tej lekcji historii są słowa Ani, uczennicy klasy VI: „Uświadamiając sobie, ile trudu kosztowało odzyskanie wolności, stajemy się wrażliwsi na piękno ojczystej poezji i uczymy się szacunku do symboli narodowych”.