Zdążyć przed powodzią

Dnia 17 maja 2011r w Koszalinie odbył się I etap Wojewódzkich Zawodów Ratownictwa Powodziowego „Zdążyć przed powodzią”, w którym naszą szkołę reprezentowały dwie 4 - osobowe drużyny dziewcząt i chłopców z klas VI. Drużyna dziewcząt wystąpiła w składzie: Oliwia Lendzian i Alicja Zdyr z klasy VIa oraz Kamila Stefaniak i Julia Studzińska z klasy VIc. W skład drużyny chłopców weszli uczniowie: Dawid Adamelak, Mikołaj Długasiewicz i Robert Wszelaki z klasy VIb oraz Piotr Dudziński z klasy VIc.

Zawody zostały zorganizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego oraz Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie przy współpracy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Kuratorium Oświaty w Szczecinie, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie.

Celem zawodów było nabycie przez uczestników wiedzy i umiejętności na temat skutecznych metod ograniczenia strat indywidualnych w trakcie zagrożenia powodziowego. Uczniowie do udziału w konkursie przygotowywali się w ramach zajęć pozalekcyjnych pod opieką pana Artura Śmiecha i pani Barbary Kalinowskiej przy olbrzymim wsparciu Państwowej Straży Pożarnej w Darłowie.

Zawody zorganizowano w dwóch kategoriach - dla szkół podstawowych oraz dla gimnazjów.

W kategorii szkół podstawowych rywalizowało ze sobą 12 drużyn. Uczestnicy zawodów pisali test z zakresu ochrony przeciwpowodziowej oraz układali Rodzinny Plan Powodziowy. Następnie wykonywali zadania praktyczne - napełniali worki piaskiem, wzmacniali wał powodziowych folią, rzucali linką ratowniczą do celu. Wykazali się także znajomością sygnałów i umiejętnością wiązania węzłów ratowniczych, a w konkurencji „głuchy telefon” – wiedzą z zakresu podstawowych przedmiotów znajdujących się na wyposażeniu magazynu przeciwpowodziowego.

Aura doskonale dostosowała się do tematyki powodziowej. Mimo to wszystkim uczestnikom dopisywały humory i chęci do działania.

Do II etapu zakwalifikowała się drużyna dziewcząt, która w eliminacjach zajęła II miejsce. Finał konkursu odbędzie się 24 maja 2011r. w Bielinku.

Trzymamy kciuki za naszą reprezentację.

Barbara Kalinowska