Turniej Wiedzy Ekonomicznej

W dniu 28 lutego 2011r. w Darłowskim Ośrodku Kultury w Darłowie odbyła się Gala Finałowa projektu Międzyklasowy Turniej Wiedzy Ekonomicznej „MAŁY CZŁOWIEK W ŚWIECIE WIELKICH FINANSÓW”. Gala była podsumowaniem 6 - miesięcznej pracy zespołów klas piątych i szóstych Szkoły Podstawowej nr 3 im. Żołnierza WOP w Darłowie. Projekt realizowany przez grupę nieformalną wychowawców klas piątych i szóstych Szkoły Podstawowej nr 3 w Darłowie i jako laureat „Działaj Lokalnie 2010 w powiecie sławieńskim” uzyskał dofinansowanie z programu „Działaj lokalnie”.

10 oddziałów klas piątych i szóstych pod okiem wychowawców klas uczestniczyło od października 2010r. do lutego 2011r. w szeregu działań edukacyjnych przybliżających im trudną tematykę przedsiębiorczości. Odbywały się lekcje o tematyce ekonomicznej: „Gospodarka wolnorynkowa”,  „Bank centralny i banki komercyjne”, wizyty w banku oraz praca zespołów klasowych nad projektem „Zakładam firmę w mojej miejscowości”. Zadaniem zespołów klasowych było przygotowanie w formie prezentacji multimedialnej (max. 15 slajdów) lub krótkiego filmu (max. 5 min.) propozycji, jaką firmę otworzyć na terenie Darłowa. Zakładana firma musiała przynosić zyski i jednocześnie zaspokajać potrzebę społeczności lokalnej. Zadaniem zespołu klasowego było: przedstawienie, jaką firmę i dlaczego, można i należałoby otworzyć na terenie Darłowa; udowodnienie, że przedsiębiorstwo przez nich zakładane będzie potrzebne i pozwoli społeczności lokalnej realizować potrzeby dotychczas niezaspokajane; stworzenie elementów biznesplanu (w uproszczonej formie) dowodzącego rentowność przedsięwzięcia.

28 lutego 2011r. w kinie „Bajka” w trakcie gali finałowej zespoły rywalizowały ze sobą o zwycięstwo w turnieju. Pracę poszczególnych klas oceniało jury w składzie: Pani Monika Kotowicz – dyrektor Bałtyckiego Banku Spółdzielczego w Darłowie, Angelika Kuriata – nauczycielka i opiekun Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości w Miejskim Gimnazjum w Darłowie i Andrzej Protasewicz – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Darłowie, koordynator i pomysłodawca projektu.

Na początku wyświetlane były prezentacje i filmy stworzone przez klasy. Każda klasa przygotowała innowacyjny pomysł na biznes. Pojawiły się projekty stworzenia np. myjni bezdotykowej, sklepu, hotelu, przedszkola „na życzenie”, centrum rozrywki i inne. Jury oceniało prace biorąc pod uwagę: oryginalność pomysłu, autentyczność potrzeby potwierdzoną przez potencjalnych klientów, skuteczność ekonomiczną pomysłu, kreatywność rozwiązania problemu społecznego, estetykę wykonania prezentacji/filmu. W kolejnej części turnieju trzyosobowe reprezentacje klas rywalizowały ze sobą w teście wiedzy i quizie – 20 pytań.

Pomiędzy poszczególnymi częściami turnieju uczniów naszej szkoły zgromadzonych na widowni zabawiały humorystyczne występy przygotowane przez ich starszych kolegów z Miejskiego Gimnazjum im. Stanisława Dulewicza w Darłowie.

Po zsumowaniu punktów z poszczególnych części turnieju wyłoniono zwycięzców.

I miejsce zajęła klasa 5 d – wychowawca Pani Magdalena Kasprzykowska.

II miejsce zajęła klasa 5 b – wychowawca Pani Agnieszka Walczak.

III miejsce zajęła klasa 6 c – wychowawca Pani Anna Rudzka.

Wszyscy uczniowie zwycięskich klas otrzymali nagrody – kolekcjonerskie klasery numizmatyczne częściowo wypełnione okolicznościowymi dwuzłotówkami emitowanymi przez Narodowy Bank Polski. Dodatkowo Bałtycki Bank Spółdzielczy ufundował nagrody specjalne dla najlepszych trzyosobowych reprezentacji, które bezbłędnie odpowiedziały na pytania w teście wiedzy ekonomicznej.

Wszyscy uczestnicy turnieju – 208 uczniów otrzymało pamiątkowe dyplomy.

Koordynator projektu Andrzej Protasewicz dziękuje serdecznie instytucjom i sponsorom, których pomoc umożliwiła realizację projektu:

¨  Lokalnej Organizacji Grantowej i Darłowskiemu Centrum Wolontariatu,

¨  Urzędowi Miasta Darłowo,

¨  Bałtyckiemu Bankowi Spółdzielczemu w Darłowie,

¨  Stoczni Darłowo,

¨  Stołówce „Smakosz” – Mirosława Sidło,

¨  Miejskiemu Gimnazjum im. Stanisława Dulewicza w Darłowie,

¨  Darłowskiemu Ośrodkowi Kultury,

¨  I wszystkim, którzy przyczynili się do pomyślnego zakończenia projektu.

Angelika Kuriata, Monika Kotowicz,

Andrzej Protasewicz, Mariola Kowalczyk (prowadząca)

Turniej Wiedzy Ekonomicznej

Quiz - 20 pytań