Europa da się lubić

Zainteresowanie krajami Europy rośnie z roku na rok. Miało na to wpływ z pewnością wejście Polski do Unii Europejskiej. Polacy wiele podróżują, zwiedzają, poznają historię i zwyczaje europejskich narodów. Ciekawe świata są także dzieci, w tym uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Darłowie.

Dla nich, to tzn. dla uczniów klas czwartych i klasy IIIc, został zorganizowany Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej. Klasa IIIc przez dwa lata miała zajęcia o wybranych państwach Europy w ramach innowacji pedagogicznej swojej wychowawczyni. Dlatego też dołączyła do klas IV w tym konkursie.

Zadaniem każdej klasy było wykonanie albumu o wybranym kraju, który dzieci wylosowały dwa tygodnie przed prezentacją. 18 maja 2011 roku natomiast poszczególne klasy zaprezentowały ten kraj w formie artystycznej. Wykazały się dużą pomysłowością, zaangażowaniem i inwencją. Komisja w składzie: dyrektor Andrzej Protasewicz, nauczyciel sztuki Marzena Wolska i nauczyciel języka angielskiego Anna Kosiorek oceniali występ artystyczny, album i flagi wykonane przez każdą z klas.

I miejsce zajęła klasa IVe (wych. Artur Śmiech), dzięki której na chwil parę można było się przenieść do słonecznej Hiszpanii. Flamenco, corrida, Majorka, a także smak pomarańczy, którymi poczęstowano publiczność pozwoliły odczuć klimat i atmosferę tego pięknego kraju.

Na  II miejsce zasłużyła klasa IVb (wych. Agnieszka Nowak- Pawlicka), która zaprezentowała Włochy, jako kraj pizzy, spagetti, pięknych i bardzo starych zabytków oraz ciekawych turystycznie miast.

III miejsce przypadło w udziale klasie IIIc (wych. Dorota Krajczyńska - Gruba) za przybliżenie Wielkiej Brytanii. Szkot zaprezentował się w swym oryginalnym kitlu, książę William poślubił Kate w otoczeniu licznie przybyłych księżniczek. Na koniec klasa zaśpiewał piosenkę w języku angielskim, którego uczy się w szkole.

IV miejsce zajęły klasy: IVc (wych. Barbara Kalinowska) prezentująca Francję i IVd (wych. Beata Żmuda) prezentująca Holandię.

Niemcy pokazała klasa IVa (wych. Małgorzata Marek) i ona zajęła V miejsce.

Uczniowie byli świetnie przygotowani również dzięki dużej pomocy i zaangażowaniu swoich rodziców, którzy chętnie współpracują ze szkołą przy różnych okazjach i imprezach.

Atrakcyjne są także nagrody ufundowane przez Państwa Monikę i Bogdana Meresińskich oraz Radę rodziców przy SP 3. Zwycięzcy zjedzą pizzę w pizzerni „Figaro”, zdobywcy II miejsca popłyną łodzią do Darłówka, a III – mają zaproszenie do parku rozrywki przy moście w Darłówku. Pozostałe klasy słodko będą wspominać swoje dalsze miejsca, bo każdy uczeń dostał czekoladę.

Organizatorami konkursu były nauczycielki: Dorota Sławińska, Beata Łoin i Dorota Krajczyńska - Gruba.

Dorota Krajczyńska - Gruba

KLASA 3C