WARSZAWA DA SIĘ LUBIĆ…

Tuż przed świętami, 19 kwietnia 2011r. uczniowie darłowskiej „Trójki” wyjechali na trzydniową wycieczkę do Warszawy.

Pierwszą atrakcją, którą obejrzeli uczestnicy wycieczki, był Pałac Kultury i Nauki.  Z zaciekawieniem słuchali przewodniczki, która opowiedziała o historii powstania budynku oraz o jego obecnej funkcji. Po wjeździe windą na trzydzieste piętro przed wszystkimi rozpostarł się niesamowity widok. Pogoda była doskonała, więc można było zobaczyć, jak rozległym miastem jest stolica Polski. W ruch poszły aparaty fotograficzne i „komórki”. Każdy chciał utrwalić panoramę Warszawy. Młodzi darłowianie obejrzeli również prezentowaną w PKiN wystawę „Człowiek - Ewolucja Niezwykła”. Tematyka wystawy obejmowała dzieje ludzkości począwszy od etapów najstarszych, przez osiągnięcia cywilizacyjne ludzi pierwotnych po współczesność, komputeryzację i sztuczną inteligencję.

Drugi dzień wyprawy do stolicy rozpoczął się od wizyty w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej. Po przejściu przez bramki kontrolne uczniowie zostali oprowadzeni po budynku sejmowym przez pracownicę Wszechnicy Sejmowej. Zobaczyli na własne oczy miejsce znane wszystkim z telewizji: galerię Sali Posiedzeń Sejmu, hall główny, Salę Kolumnową, „korytarz marszałkowski”. Zasiedli na fotelach zajmowanych zwykle przez dziennikarzy i zaproszonych gości, obejrzeli z góry salę, w której pracują posłowie.

Kolejnym punktem programu był spacer po Łazienkach Królewskich, podczas którego zobaczono Pomnik Fryderyka Chopina oraz słuchano fragmentów jego utworów odtwarzanych z rozmieszczonych w różnych miejscach muzycznych ławeczek. Bardzo miłe było też spotkanie z oswojonymi rudymi wiewiórkami.

Następnie uczestnicy wycieczki zwiedzili Zamek Królewski i Stare Miasto, podziwiali Kolumnę Zygmunta, a także widoczną w oddali budowę Stadionu Narodowego.

Ostatni dzień wycieczki rozpoczął się od wizyty na Cmentarzu Powązkowskim. Duże wrażenie wywarły okazałe i zdobione  pomniki nagrobne. W Alei Zasłużonych uczniowie zobaczyli miejsce spoczynku Władysława Stanisława Reymonta, Leopolda Staffa, Jana Kiepury, Marii Dąbrowskiej oraz wielu innych znanych Polaków.  

Ostatnim ciekawym miejscem, które odwiedzili uczniowie, było Muzeum Powstania Warszawskiego. Na trzech kondygnacjach zgromadzono blisko tysiąc eksponatów, 1500 fotografii, ponad 200 informacji biograficznych i historycznych. Wykorzystane zostały efekty multimedialne, które przybliżają powstańczą rzeczywistość. Wystawa przedstawia historię powstania warszawskiego, okupację oraz sytuację na arenie międzynarodowej w 1944 roku.  

Po trzech niezwykle intensywnych dniach zmęczeni i pełni wrażeń uczestnicy wycieczki szczęśliwie wrócili do Darłowa, radośnie witani przez stęsknionych rodziców.

Justyna Krakowiak