Nasza planeta naszym wspólnym dobrem

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Żołnierza WOP w Darłowie kolejny raz wzięła udział w obchodach Dnia Ziemi (Earth Day). Pod tą nazwą kryją się akcje prowadzone corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. W styczniu 1970 roku propagatorzy z nurtów proekologicznych postanowili nazwać organizowane 22 kwietnia akcje Dniem Ziemi. Sukces tego pomysłu stał się zaczynem dorocznych obchodów.

Idea Dnia Ziemi nie mogła przedostać się do Polski przez 20 lat, gdyż kraj znajdował się za żelazną kurtyną. Inicjatorem tego projektu w kraju był poseł Jan Rzymełka z Katowic, który stanął w 1990 roku na czele sztabu ekologów, którzy przygotowali pierwsze polskie publikacje dotyczące święta Matki Ziemi. Oświadczenie poselskie w sprawie Dnia Ziemi ogłoszone przez dr Jana Rzymełkę rozpoczęło przebudzenie ekologiczne w Polsce.

W naszej szkole odbył się konkurs dla klas IV – VI na przygotowanie ekologicznej gazetki ściennej. Uczniowie mieli dwa tygodnie na skompletowanie materiałów i opracowanie koncepcji wspólnej pracy. Tematem przewodnim były żywioły. Klasy IV prezentowały wodę, klasy V ziemię, a VI powietrze. Jak zwykle wyobraźnia uczniów pokazała ich nieograniczone możliwości i zaskakujące rozwiązania. Organizatorki, a jednocześnie jurorki konkursu – Monika Kosowska i Barbara Kalinowska – opracowały kryteria oceny, w których główny nacisk położono na wkład własny dzieci i wysiłek, jakiego wymagało wykonanie danej gazetki. Przy ocenie brano pod uwagę zgodność z tematem, oryginalność pomysłu, estetykę oraz sposób wykonania. 15 kwietnia komisja obejrzała wszystkie przygotowane prace i dokonała niełatwej oceny, która przedstawiała się następująco:

1 miejsce – kl. IV B (wychowawca – mgr Agnieszka Nowak – Pawlicka),

2 miejsce – kl. IV C (wychowawca – mgr Barbara Kalinowska),

3 miejsce – kl. V E (wychowawca – mgr Anna Kosiorek),

wyróżnienie – kl. V D (wychowawca – mgr Magdalena Kasprzykowska).

Dyplomy oraz słodkie upominki zostały wręczone podczas uroczystego apelu przygotowanego również z okazji Dnia Ziemi.

Monika Kosowska

wyróżnienie