Koło astronomiczne „Orion”

Astronomia jest nauką przyrodniczą zajmującą się badaniem ciał niebieskich oraz zjawisk, które zachodzą poza Ziemią, jak również tych, które oddziałują w jej atmosferze, wnętrzu lub na powierzchni, a są pochodzenia poza planetarnego (np. neutrina, wtórne promieniowanie kosmiczne). Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych uczniów w roku szkolnym 2011/2012 zorganizowano koło astronomiczne.

Nasze koło astronomiczne działa od września 2011r. Uczestnikami są uczniowie klas 6, których fascynuje Wszechświat i mają możliwość rozwijać swoje zainteresowania. Uczniowie nadali kołu nazwę Orion - na cześć jednej z najbardziej charakterystycznych konstelacji nieba zimowego, widocznej na naszej szerokości geograficznej od października do marca. Do chwili obecnej uczestnicy koła poznali rachuby czasu, jak też  różne rodzaje kalendarzy. Poszerzyli wiedzę o Układzie Słonecznym – poznali bliżej planety oraz inne ciała niebieskie. W swojej pracy wykorzystują literaturę fachową, o którą wzbogaciła się nasza biblioteka oraz korzystają z gotowych programów komputerowych czy Internetu. Śledzą najnowsze informacje dotyczące podboju kosmosu, a ciekawostkami dzielą się podczas wspólnych spotkań. Dużym zainteresowaniem cieszą się gry i zabawy dydaktyczne – łamigłówki, puzzle, krzyżówki, quizy. Dzięki wsparciu Rady Rodziców pozyskaliśmy teleskop. W tej chwili możemy podziwiać nasze niebo nie tylko gołym okiem. W naszych zajęciach uczestniczył Darłowianin Pan Jarosław Bednarek, członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, który współpracuje z ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) oraz Mars Society. Dzięki tym spotkaniom poszerzyliśmy wiedzę o pas Kuipera, dysk rozproszony oraz pas Oorta. Z niecierpliwością czekamy na następne zajęcia dotyczące planów podboju Marsa.

Opiekun koła

Barbara Kalinowska