Odkrywamy  tajemnice Bałtyku

Morze Bałtyckie na mapie świata jest jedynie maleńką niebieską plamą, ale dla nas – mieszkańców Darłowa jest nieodzownym elementem krajobrazu, ważnym motorem miejscowej gospodarki i natchnieniem dla artystów. Trudno sobie wyobrazić to małe portowe miasteczko bez przeplatających jego historię fal Bałtyku. Dlatego upowszechnianie wiedzy na jego temat, a szczególnie wskazywanie zagrożeń dla morskiego ekosystemu jest ważnym zadaniem dla nas wszystkich. Im więcej będziemy wiedzieli, tym mniej będziemy szkodzili. Taki cel przyświecał II edycji Konkursu Wiedzy o Bałtyku, który został zorganizowany przez Marię Bernacką i Monikę Kosowską w naszej szkole.

15 marca 2012 r. do rywalizacji stanęli przedstawiciele klas piątych. Całość sprawnie poprowadziła Natalia Ordak z klasy VI b, a nad prawidłowym przebiegiem czuwała komisja, której przewodniczył Pan Dyrektor Andrzej Protasewicz.

Konkurs składał się z trzech etapów. W pierwszym każdy zespół odpowiedział na 4 pytania. Drugi wyłonił finałową trójkę. W ostatnim każda drużyna mogła popełnić tylko dwa błędy. Pytania dotyczyły ekologii morza, zwierząt i roślin w nim żyjących oraz pojęć związanych ze specyfiką morską.

Ostateczna klasyfikacja przedstawiała się następująco:

I miejsce klasa V E

II miejsce klasa V B

III miejsce klasa V D

Serdeczne podziękowania należą się Radzie Rodziców, która sfinansowała nagrody dla wszystkich  uczestników konkursu. Mamy nadzieję, że za rok kolejni piątoklasiści odkryją tajemnice Morza Bałtyckiego.

Monika Kosowska