Kierowco! Ekologia to oszczędności

22 i 23 maja 2012 r. młodzi ekolodzy z naszej szkoły zorganizowali kolejny już happening ekojazdy. Tym razem przez dwa dni namawiali rodziców przybyłych na zebrania do zmiany stylu prowadzenia samochodu. Ekojazda to rodzaj filozofii prowadzenia auta. Zgodnie z jej zasadami kierowca powinien przewidywać tok wydarzeń na jezdni. Zbliżając się do zakrętu należy odpowiednio wcześniej ściągnąć nogę z gazu i hamować silnikiem, czasami w ogóle nie trzeba będzie używać samego hamulca. Cóż to daje? Przede wszystkim mniejsze zużycie tak drogiego ostatnio paliwa oraz tarczy i klocków hamulcowych. Bezmyślne przewożenie niepotrzebnych rzeczy w aucie także powoduje większe spalanie. Może warto przejrzeć swój bagażnik i wyjąć z niego np. niepotrzebne w tej chwili akcesoria. Samo parkowanie tyłem również przynosi ogromne zyski, ponieważ robimy to, kiedy silnik jest rozgrzany.  Wyjeżdżając  na  zimnym  silniku nie musimy manewrować, a wtedy właśnie nasz samochód zużywa najwięcej paliwa.

Takich małych sposobów na oszczędności jest o wiele więcej. Mogą one zmniejszyć spalanie nawet do 30%. Rodzice z uśmiechem na twarzy zapoznawali się ze specjalnie przygotowanymi ulotkami, do których dla osłody rozdawano soczyste jabłka, przypominające o tym, że ekojazda to oprócz oszczędności duży bonus dla otaczającego nas środowiska. Happening był kolejnym etapem projektu „Im więcej wiem, tym mniej szkodzę” dofinansowanego w ramach Funduszu Naturalnej Energii przez przedsiębiorstwo GAZ-SYSTEM S.A.