Finał projektu „Im więcej wiem, tym mniej szkodzę”

18 czerwca w naszej szkole odbył się finał projektu „Im więcej wiem, tym mniej szkodzę” finansowany przez GAZ-SYSTEM S.A. w ramach Funduszu Naturalnej Energii. Na jego realizację zdobyliśmy 9871 zł.

W ramach projektu odbyły się happeningi ekojazdy, na których uczniowie wraz z prowadzącą zajęcia Panią Agnieszką Mystkowską rozdawali ulotki i jabłka jako zachętę do ekonomicznej i ekologicznej jazdy samochodem. W szkole założono również hodowlę dżdżownic oraz mrowisko z gmachówkami i żniwiarkami. Od maja do czerwca działało szkolne laboratorium, w ramach którego, dzięki zakupionemu sprzętowi, uczniowie prowadzili praktyczne badania wody, gleby i powietrza. Mierzyli pH, twardość, zawartość fosforanów i azotanów, zanieczyszczenia czy frakcje uziarnienia.

Zdobyte umiejętności uczestnicy projektu mieli okazję sprawdzić podczas konkursu, który był jego kulminacyjnym punktem. Czwartoklasiści prezentowali rezultaty prowadzonych przez siebie hodowli rzeżuchy, omawiali i rysowali budowę mrówki i dżdżownicy, badali odczyny wody i szeregowali frakcje uziarnienia gleby. Nie były to łatwe zadania, ale zdobyta wcześniej wiedza ułatwiła ich wykonanie. Zmagania oceniała komisja pod przewodnictwem Pana Dyrektora – Andrzeja Protasewicza. Wyniki konkursu ostatecznie ukształtowały się następująco:

I miejsce – kl. IV a

II miejsce – kl. IV b

III miejsce – kl. IV e

Wszyscy otrzymali cenne nagrody rzeczowe, których pula przekroczyła 1200 zł. Laureaci będą mogli w swoich domach założyć samodzielnie własne formikaria.

Osiągnięte efekty i zaangażowanie uczniów w działania zachęcają do podejmowania podobnych inicjatyw edukacyjnych, co z pewnością podniesie jeszcze bardziej jakość pracy darłowskiej szkoły.