Wręczenie grantu

24 kwietnia 2012r. w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród szkołom, które zwyciężyły w konkursie grantowym Funduszu Naturalnej Energii, zorganizowanym przez przedsiębiorstwo GAZ-SYSTEM S.A. Wśród pięciu placówek oświatowych wyróżnionych za opracowanie wniosków na dofinansowanie autorskiego pomysłu na podtrzymanie lub ratowanie środowiska naturalnego znalazła się Szkoła Podstawowa nr 3 im. Żołnierza WOP w Darłowie, którą reprezentował jej dyrektor – Andrzej Protasewicz oraz koordynator projektu „Im więcej wiem, tym mniej szkodzę” – Monika Kosowska.

W uroczystości brali także udział przedstawiciele organizatora oraz patronów konkursu: Wicewojewoda Zachodniopomorski – Ryszard Mićko, Rzecznik Prasowy GAZ-SYSTEM S.A. – Małgorzata Polkowska, Prezes Zarządu Fundacji Nasza Ziemia – Mira Stanisławska-Meysztowicz oraz Zastępca Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie – Radosław Mackiewicz.

Darłowska „Trójka” otrzymała dyplom i pamiątkowy czek na kwotę 9871 zł. Dotacja zostanie wykorzystana na realizację projektu ekologicznego, w ramach którego m. in. zostanie zakupiony sprzęt do badania zanieczyszczeń wody, gleby i powietrza oraz badań laboratoryjnych, a także odbędą się zajęcia warsztatowe, happeningi i konkurs dla czwartoklasistów.

Zebrani goście zwrócili uwagę na dużą ilość wniosków i trudności z wyłonieniem laureatów. Darłowski projekt charakteryzował się dokładnym opisem potrzeb uczestników, dużą grupą odbiorców bezpośrednich i pośrednich nie tylko w społeczności szkolnej, ale i lokalnej, zrównoważonym budżetem, mierzalnymi efektami, a przede wszystkim ciekawymi pomysłami na edukację ekologiczną i tych młodszych i tych starszych.

Teraz nie pozostało nic innego, jak „podwijać rękawy i brać się do roboty”, a właściwie do pożytecznej zabawy.

Monika Kosowska