Dzień Kombatanta

Z okazji dnia kombatanta, który przypada 15 kwietnia w świetlicy naszej szkoły odbyło się wyjątkowe spotkanie. Specjalnie na tę okazję zaproszony został oraz zaszczycił nas swoją obecnością pan Bolesław Głodowski.

Pan Bolesław Głodowski jest Polakiem i Kaszubem z dziada pradziada. Urodził się 6 września 1921 r. w Kołodziejach koło Kartuz na Kaszubach. Szkołę podstawową ukończył w Choszcznicy. Od roku 1937 należał do Związku Harcerstwa Polskiego. W latach 1938 - 1939 aktywnie działał w Związku Strzeleckim im. Józefa Piłsudskiego. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej młody Bolesław zgłosił się na ochotnika do Wojska Polskiego. Został żołnierzem 8 - go pułku Czerwonych Kosynierów w Gdyni. W Gdyni Chyloni we wrześniu 1939 r. walczył z najeźdźcą.

Na wejście naszego gościa odśpiewana została patriotyczna pieśń „Piechota”. Poprowadzona została prelekcja. Pan Głodowski opowiedział jak wyglądało jego dzieciństwa, przytaczał także ciekawostki oraz ważne wydarzenia ze swojej młodości. Następnie uczniowie mogli zadawać pytania, oglądać zdjęcia, dyplomy i odznaczenia gościa. Zaprezentowana została wystawa prac dzieci z okazji dnia kombatanta. Na koniec wizyty nasi podopieczni wręczyli naszemu gościowi kwiaty oraz własnoręcznie wykonane laurki. Pan Bolesław poczęstował uczestników słodkościami. Uczniowie, a przede wszystkim nasz gość, byli bardzo zadowoleni z możliwości uczestniczenia w tak wyjątkowym spotkaniu. Wszyscy bardzo mile wspominają ten dzień.

Alicja Balcerzak