Konkurs Wiedzy o Kosmosie

Już drugi rok z rzędu z inicjatywy nauczyciela przyrody – Moniki Kosowskiej w naszej szkole odbył się Konkurs Wiedzy o Kosmosie. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że kosmos ma też swoje święto. Obchodzone jest ono 21 maja, a jego propagatorem była firma Lockheed Martin Corporation oraz NASA. Jest to jednocześnie świetna okazja do upamiętnienia wydarzeń powiązanych z poznawaniem kosmosu oraz do zachęcenia wszystkich do zgłębiania jego tajemnic. Doskonale wiemy, że przestrzeń wszechświata nie ma granicy. To, co wiemy na temat kosmosu, jest jak kropla w morzu. Najgłębsza jego penetracja sięga zaledwie obrzeży Układu Słonecznego.

Mówi się, że nasza przyszłość zapisana jest w gwiazdach, jednak są one ogromnymi, rozżarzonymi kulami gazowymi. W dodatku, jak łatwo zauważyć, świecą one dzięki temu, że ich powierzchnie mają wysokie temperatury. Ludzie od zarania dziejów spoglądali w niebo z tęsknotą, nadzieją, a czasami strachem.

Z tą ogromną, a właściwie niezmierzoną tematyką zmierzyli się uczniowie klas szóstych, którzy zostali przetestowani przez Barbarę Kalinowską i Monikę Kosowską. Przygotowały one cały zestaw różnorodnych zadań sprawdzających ich wiedzę o wszechświecie. Uczniowie umieszczali planety na swoich orbitach, rozwiązywali krzyżówkę, odpowiadali na pytania w quizie, identyfikowali pokazane na prezentacji multimedialnej planety i inne ciała niebieskie, czy charakteryzowali znaki zodiaku.

Po zaciętej dogrywce wyniki przedstawiały się następująco:

1 miejsce – klasa VI a

2 miejsce – klasa VI b

3 miejsce – klasa VI c.

Zwycięskie drużyny otrzymały nagrody książkowe zakupione dzięki wsparciu Rady Rodziców, za co jej serdecznie dziękujemy. Mamy nadzieję, że konkurs pobudził wyobraźnię uczniów, którzy w tym roku wykazali się obszerną wiedzą na temat kosmosu.

Monika Kosowska