Sukces w konkursie Losy żołnierza

5 stycznia 2012 r. w Koszalinie odbył się II etap rejonowy Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768 - 1864. Od konfederacji barskiej do powstania styczniowego”.

Patryk Byrwa, uczeń klasy 6d naszej szkoły zajął I miejsce i uzyskał kwalifikacje do etapu wojewódzkiego. Sukces Patryka jest tym większy, że zdobył on 47 punktów na 50 możliwych (94% właściwych odpowiedzi), co rokuje duże szanse powodzenia w kolejnym etapie konkursu, który odbędzie się w Szczecinie 29 marca 2012 r.

Konkurs „Losy żołnierza i oręża polskiego” rozgrywany jest od 17 lat. Do konkursu na etapie szkolnym przystępuje około 70 000 - 75 000 uczniów.

Celem Konkursu jest:

1. Kształtowanie  świadomości i postaw patriotycznych  młodego pokolenia  poprzez upowszechnianie  wiedzy o historii oręża polskiego w różnych okresach historycznych oraz znaczeniu sił zbrojnych w życiu politycznym, ekonomicznym i kulturalnym państwa i narodu polskiego;

2. Budzenie zainteresowań przeszłością i rozwijanie indywidualnych uzdolnień uczniów;

3. Popularyzowanie wśród młodzieży tematyki obronnej i wiedzy o losach żołnierza i dziejach oręża polskiego;

4. Kształtowanie umiejętności kreatywno-krytycznego myślenia o dziejach minionych, a także rozwijanie umiejętności pracy ze źródłami historycznymi pisanymi i materialnymi;

5. Wzbogacenie form współpracy z uczniem zdolnym.

Andrzej Protasewicz