Ornitolodzy w akcji

W drugim semestrze roku szkolnego 2011/2012 w naszej szkole rozpoczęło działalność Szkolne Koło Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP). Jest to powstała w 1991 r. pozarządowa organizacja pożytku publicznego, która postawiła sobie za główne zadanie ochronę dzikich ptaków i miejsc, w których żyją. Jej działania mają na celu zachowanie dziedzictwa przyrodniczego dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń.

Uczennice z klasy IV D: Aneta Walczak, Sabina Smentek, Klaudia Pluta i Andżelika Sawicka pod opieką Moniki Kosowskiej realizowały program edukacyjny „Przyroda wokół nas – Ptaki”. Wczesną wiosną młodzi ornitolodzy zajęli się zgłębianiem zwyczajów żurawia. Poznawali tajniki obserwacji, czyli jak np. rozróżnić go w locie od czapli czy bociana. Uczniowie zajęli się także rodziną krukowatych, spośród której codziennie możemy zobaczyć lub usłyszeć gawrony, kawki, wrony, czy sroki.

Ornitologia staje się coraz bardziej popularna. Miliony ludzi na świecie zastanawiają się, jaki to ptak przeleciał przez podwórko lub czyje trele słychać w trakcie spaceru. Poczynione przez amatorów obserwacje często trafiają do ośrodków naukowych, dając im dane do kolejnych badań. Mamy  nadzieję, że nasze działania obudzą w uczniach ornitologicznego bakcyla, który nie pozwoli im już przejść obojętnie obok szybujących po niebie pierzastych „lotników”.

Monika Kosowska