Ekolodzy na patrolu

25 kwietnia 2012 roku uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w patrolu drogowym Straży Granicznej. Okazją do współpracy było przeprowadzenie happeningu Ekojazdy w ramach projektu „Im więcej wiem, tym mniej szkodzę” finansowanego przez przedsiębiorstwo GAZ-SYSTEM.

Wcześniej czwartoklasiści pod okiem Pani Agnieszki Mystkowskiej brali udział w warsztatach, na których poznawali zasady ekologicznej i ekonomicznej jazdy samochodem, przygotowywali ulotki i plakaty informacyjne. Najważniejszą jednak rzeczą było przekazanie istotnych informacji kierowcom, w czym pomogli funkcjonariusze Straży Granicznej.

W sytuacji, kiedy paliwo ciągle drożeje, ogromną rolę odgrywa poznanie czynników, które powodują jego mniejsze zużycie, a co za tym idzie korzyści dla środowiska, jak i własnego portfela. Młodzi ekolodzy uświadamiali kierowcom kilka wybranych zasad, dotyczących stylu jazdy. Wśród nich znalazły się m.in. takie:

- Po uruchomieniu silnika nie czekaj aż się nagrzeje, tylko ruszaj od razu.

- Czekając na kogoś na parkingu zgaś silnik.

- Pierwszy bieg jest przeznaczony tylko do ruszania.

- Jedź na najwyższym możliwym biegu.

- Naciskaj pedał gazu maksymalnie do połowy. Zdejmuj z niego nogę z dużym wyprzedzeniem.

- Samochody zużywają najmniej paliwa podczas hamowania silnikiem, a nie na tzw. luzie.

- Utrzymuj odpowiedni poziom ciśnienia w oponach i często je sprawdzaj.

- Wyjmij z samochodu wszelki niepotrzebny ekwipunek.

Aby zmniejszyć stres zatrzymanych do kontroli kierowców uczniowie wręczali oprócz ulotek informacyjnych przepyszne jabłka – symbol natury, o którą trzeba dbać, dzięki czemu na wielu twarzach pojawiał się szczery uśmiech, a zasady ekojazdy na pewno zostały lepiej zapamiętane.

Szczególne podziękowania należą się funkcjonariuszom Straży Granicznej, którzy profesjonalnie wspierali uczniów w czasie happeningu. Pokazując im przy okazji, na czym polega ich praca.

Koordynator projektu – Monika Kosowska