Pierwsza pomoc nie musi być trudna

Podstawy udzielania pierwszej pomocy to umiejętność, którą powinien posiadać każdy z nas. Należy wiedzieć, jak zachować się w sytuacji zagrożenia czyjegoś życia lub zdrowia.

W 2006 roku uruchomiony został Program Edukacyjny Ratujemy i Uczymy Ratować skierowany do nauczycieli nauczania zintegrowanego szkół podstawowych. W ramach programu fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przeszkoliła ponad 23 000 nauczycieli, którzy następnie przekazują niezbędną wiedzę swoim podopiecznym.

Wykorzystując zdobyte podczas takiego szkolenia doświadczenie,  pani Aldona Śmigielska z naszej szkoły przekonuje uczniów, że pierwsza pomoc nie musi być trudna, jeżeli postępuje się zgodnie z ustalonymi schematami i zasadami. W czasie zajęć dzieci uczą się zasad udzielania pierwszej pomocy: od prawidłowego wezwania pomocy przez telefon po najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej.

Uczniowie „trójki” dowiadują się, w jakich sytuacjach niezbędne jest wezwanie pomocy, jak zapewnić bezpieczeństwo sobie i osobom poszkodowanym, poznają numery alarmowe. Z wielkim zapałem oraz zaangażowaniem ćwiczą wzywanie pomocy, wstępne ocenianie stanu chorego,  korzystając z fantomów wykonują  wdechy ratownicze i masaż serca.