VII Przegląd Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży Miast Zaprzyjaźnionych

Nasza szkoła wraz z Urzędem Miasta Darłowo, Starostwem Powiatowym w Sławnie, Urzędem Gminy w Sławnie oraz Muzeum Zamkiem Książąt Pomorskich w Darłowie już po raz siódmy zorganizowała Międzynarodowy Przegląd Twórczości Plastycznej Miast Partnerskich Darłowo 2012 „Muzyka i obraz w twórczości muzyczno-plastycznej”. Patronat honorowy sprawował pan Arkadiusz Klimowicz - Burmistrz Miasta Darłowo.

Celem Przeglądu były promocja kultury i sztuki miast partnerskich w regionie i poza granicami kraju oraz rozwój kultury muzyczno - plastycznej młodego pokolenia.

Podczas gali, która odbyła się 05 czerwca 2012 roku w sali Zamku Książąt Pomorskich, Andrzej Protasewicz - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Darłowie, gratulował dzieciom i młodzieży plastycznych osiągnięć, a ich opiekunom dziękował za zaangażowanie w rozwój dziecięcej wyobraźni. Podziękowania skierowane były do: Sandrine Antunes, Sylwii Cabaj, Nathalie Deroche, Moniki Ferki, Ewy Filipek, Haliny Gaffke-Poprawskiej, Ewy Jaźwińskiej, Grażyny Kozera, Doroty Krajczyńskiej-Gruba, Krystyny Leśniewskiej, Marioli Lewko, Francoise Rossignol, Anny Stefaniak, Justyny Tomczyk, Pauline Tramunt, Małgorzaty Wawulskiej. Za pomoc w przygotowaniu Przeglądu podziękowano Jerzemu Buziałkowskiemu – dyrektorowi Muzeum Zamku w Darłowie, Katarzynie Łusiewicz, Renacie Mróz, Miłosławowi Borowskiemu.

Elżbieta Juszczyk - koordynator Przeglądu podsumowała dorobek artystyczny młodych twórców, objaśniała, jakimi technikami plastycznymi posługiwali się autorzy eksponowanych na Przeglądzie w Zamku dzieł, tłumaczyła, jak świadomie odbierać  sztukę.  Poinformowała  o  planowanej  zmianie  terminu  kolejnego  VIII  Przeglądu,  który  odbywać się  będzie w listopadzie 2012 roku, a jego tematem będzie szeroko rozumiane Życie człowieka in art ...

Katarzyna Tocha podziękowała sponsorom: pani Magdzie Burduk – PHOTOGRAPHERS, pani Aldonie Śmigielskiej – Usługi Edukacyjne „WODNIK” Zakrzewo, panu Pawłowi Krakowiakowi Laboratorium VITA Darłowo, państwu Monice i Danielowi Wajer – Sklep papierniczy Darłowo państwu Wiesławie i Piotrowi Masłowskim - Villa Makro w Darłówku oraz Firma Ericus Darłowo.

Na Przegląd wpłynęło prawie 100 prac młodych artystów z Centre De Loisirs Municipal z Saint Doulchard we Francji oraz z terenu powiatu sławieńskiego (z Przedszkola nr 2 im. Janiny Porazińskiej w Darłowie, Zespołu Szkół nr 4 w Kopnicy, Szkoły Podstawowej nr 3 w Sławnie, Zespołu Szkół w Pieszczu, Zespołu Szkół Społecznych im. Lotników Morskich STO w Darłowie, Miejskiego Gimnazjum im. Stanisława Dulewicza w Darłowie, Zespołu Szkół Morskich w Darłowie, Dziennego Ośrodka Rehabilitacyjno-Terapeutycznego w Darłowie, Szkoły Podstawowej nr 3 w Darłowie).

Najwięcej prac wykonały najmłodsze dzieci.

Jury w składzie: przewodnicząca Katarzyna Łusiewicz oraz Magda Burduk i Renata Mróz wyłoniło 9 zwycięzców i 10 wyróżnionych VII Przeglądu.

Nagrodę GRAND PRIX VII Przeglądu zdobyła praca Agnieszki Jelonek ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Sławnie (opiekun Halina Gaffke-Poprawska).

W poszczególnych kategoriach nagrody zdobyli:

Dzieci młodsze:

I – Natalia Karska (Szkoła Podstawowa nr 3 w Darłowie),

II – Assoune Meline (Francja),

III – Marcel Janiszewski (Szkoła Podstawowa nr 3 w Darłowie).

Julia Świątkowska (Przedszkole nr 2 Darłowo),

Marek Kosowski (Szkoła Podstawowa nr 3 w Darłowie).

Uczniowie klas IV – VI:

I – Agnieszka Jelonek (Szkoła Podstawowa nr 3 w Sławnie),

II – Jakub Kos (Szkoła Podstawowa nr 3 w Sławnie),

III – Rambault Marine i Huguet Valentine (Francja).

Agata Hejno (ZS 4 Kopnica),

Nikola Fornal (ZS 4 Kopnica).

Uczniowie szkół ponadpodstawowych:

I – Maciej Kieżel (ZS Darłówko),

II – Lena Dorosińska (ZS Darłówko),

III – Paulina Kowalska (ZS 4 Kopnica).

Anna Baranowska (ZSM Darłowo),

Milena Fryczyńska (Miejskie Gimnazjum Darłowo),

Iga Nowak (Gimnazjum w Pieszczu),

Patryk Ładyko (ZS Darłówko),

Karina Rochowiak (ZS Darłówko),

praca anonimowego artysty (ZSM Darłowo).

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, życzymy powodzenia w rozwoju plastycznych umiejętności. Do zobaczenia w listopadzie na VIII Przeglądzie.

Wystawę prac plastycznych można oglądać do 15 czerwca 2012 roku w sali 107 w darłowskim Zamku. Zapraszamy!

Katarzyna Tocha

Grand Prix