Znajdź właściwe rozwiązanie

- to program profilaktyki palenia tytoniu realizowany w II semestrze roku szkolnego w klasach 4-6.

Z danych Głównego Inspektora Sanitarnego wynika, że w okresie nauki wzrasta gwałtownie liczba dzieci i młodzieży sięgających po raz pierwszy po papierosa. Niektórzy najpierw palą okazjonalnie, potem czynią to w regularnych odstępach czasu, aż wreszcie wkraczają na drogę pełnego uzależnienia. Koniecznym więc staje się prowadzenie właściwej edukacji.

W ramach programu uczniowie zapoznali się z procesem uzależnienia od nikotyny oraz negatywnymi skutkami zdrowotnymi. Kształtowali umiejętności rozpoznawania sytuacji usposabiających do podjęcia palenia, uczyli się zachowań asertywnych odgrywając scenki ukazujące sposoby odmowy. Rozwijali umiejętności radzenia sobie z problemami. Wykonali  także prace plastyczne pod hasłem „Antyreklama wyrobów tytoniowych”.  Zajęcia sprzyjały umacnianiu  poczucia własnej wartości  w budowaniu pozytywnego myślenia o sobie i kształtowaniu ważnych umiejętności w kontaktach z ludźmi.

Jako Szkoła Promująca Zdrowie działania nasze skierowane są do całej społeczności. Dnia 23 maja 2012r podczas zebrań rodzice uczniów klas 4a, 4c, 5a i 5c wzięli udział w prelekcji dotyczącej szkodliwości palenia papierosów. Pogadankę wraz z pokazem multimedialnym przygotowała i poprowadziła pani Dorota Sławińska. Rodzice otrzymali także ulotki oraz mieli możliwość przeprowadzenia testu dotyczącego uzależnienia od nikotyny.

Podsumowaniem działań z zakresu profilaktyki palenia papierosów była wystawa prac plastycznych uczniów dnia 31 maja podczas Światowego Dnia bez Papierosa.

Koordynator ds. Promocji Zdrowia