Dzień Tolerancji

16 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Zgodnie z intencjami UNESCO, ma to być czas refleksji nad naszymi postawami wobec innych. Tolerancja to jedna z podstawowych cech społeczeństw demokratycznych. Po łacinie oznacza zrozumienie dla odmienności czy poszanowanie cudzych poglądów, nawet wtedy, kiedy są sprzeczne z naszymi. Konferencja Generalna UNESCO na swojej 28 sesji w 1995 roku przyjęła Deklarację Zasad Tolerancji. Według jej zapisów tolerancja to:

·    respektowanie cudzych praw i cudzej własności;

·    uznanie i akceptacja różnic indywidualnych;

·    umiejętność słuchania, komunikowania się i rozumienia innych;

·    docenianie rozmaitości kultur;

·    otwarcie na cudze myśli i filozofię;

·    ciekawość i nie odrzucanie nieznanego;

·    uznanie, że nikt nie ma monopolu na prawdę.

Uczniowie przypominali sobie, czym jest tolerancja, czego ona dotyczy i jak ją realizować na co dzień. Szkolne korytarze ozdobiły dekoracje tematycznie związane z tym dniem. Były plakaty, wiersze i hasła o tolerancji. Na zajęciach uczniowie kształtowali postawy tolerancji w oparciu o, specjalnie na ten dzień, przygotowane scenariusze, których treść dostosowana została do wieku dzieci. Tak aby już od najmłodszych lat świadomość bycia innym, nie oznaczała bycie gorszym.

Zespół do spraw promocji zdrowia

i Szkolny Klub Wolontariusza.