„Sharing our seasides”- e Twinning

Program e Twinning - to łączenie i współpraca bliźniaczych szkół w Europie za pośrednictwem mediów elektronicznych. Jest to edukacyjny program Unii Europejskiej, który promuje wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) w szkołach europejskich. Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami. Współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki.

Uczniowie z darłowskiej trójki w październiku rozpoczęli współpracę ze szkołami w Hiszpanii, Turcji, Grecji realizując wspólny projekt „Sharing our seasides”. Przez 7 miesięcy uczniowie w postaci zdjęć, prezentacji, plakatów będą gromadzić materiały przedstawiające morze, nad którym mieszkają. Przedstawiać je będą w różnych porach roku, zaprezentują jak wygląda praca na nim. W postaci plakatów przybliżą również swoim rówieśnikom ze szkół partnerskich Polskę i miasto, w którym mieszkają.

Umieszczenie przez kolegów zamieszkujących kraje śródziemnomorskie przygotowanych materiałów w przestrzeni Twin Space umożliwi darłowskim uczniom poznanie Turcji, Grecji i Hiszpanii. W drodze konkursu wyłonione też zostanie logo projektu przygotowane przez uczniów we wszystkich szkołach.

Finałem projektu będzie tydzień tematyczny poświęcony morzu, podczas którego uczniowie ze wszystkich partnerskich szkół poznają Morze Bałtyckie i Morze Śródziemne.

Praca z programem e Twinning to możliwość wykorzystywania komputera, Internetu, oprogramowania, aparatu cyfrowego, czyli narzędzi akceptowanych przez uczniów i wzbudzających ich entuzjazm. Ponadto znajomość języka angielskiego jest konieczna do bezpośredniej komunikacji ze szkołą partnerską, a natychmiastowe korzystanie z wiadomości „lekcyjnych” wywołuje radość uczniów i zwiększa ich motywację do nauki.

Temat projektu jest związany z podstawami programowymi wszystkich przedmiotów nauczanych w szkole.

E twinning to nauka przez zabawę, różnorodne formy aktywności i działania projektowe.

(d.j.)