Warsztaty kulinarne dla najmłodszych

7 grudnia 2011 r. w internacie Zespołu Szkół Morskich miał miejsce kolejny dzień kulinarnych warsztatów zorganizowanych w partnerstwie szkoły z Darłowskim Centrum Wolontariatu. Był on częścią projektu edukacyjnego „Zdrowe ciało pierwszym krokiem do sukcesu” współfinansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach zadania pod nazwą „Zdrowe dzieci to nasz kapitał”.

Głównym celem projektu jest wzrost świadomości żywieniowej uczestników oraz zwiększenie ich aktywności fizycznej.  Prowadzący kulinarną zabawę – Pan Jarosław Bagniuk oraz pracujący pod jego pilnym okiem uczniowie ZSM, w ciekawy i interesujący sposób przekazywali, a właściwie „przemycali” wiedzę na ten temat „Bursztynkom” z Przedszkola Jacek i Agatka oraz uczniom klasy IV D ze Szkoły Podstawowej nr 3, którzy przybyli na zajęcia pod opieką Moniki Kosowskiej.

Młodzi kucharze odkrywali „Kuchenne laboratorium”, w ramach którego poznawali zasady i „magiczne sztuczki” kuchni molekularnej. Przygotowali kawior molekularny ze świeżych buraków. Oprócz tego na stołach pojawiły się:

- roladki z cukinii z serkiem i kawiorem buraczanym,

- tartinka caprese,

- mini kebaby drobiowe na sałatce z pomidorów koktajlowych,

- tiramisu bananowo-pomarańczowe (bez kawy i alkoholu).

Wszystkie dania sporządzono zgodnie z zasadami zdrowego żywienia ze szczególnym uwzględnieniem ich składu, w którym dominowały świeże owoce, warzywa i zioła.

Uczestnicy mieli także okazję poznać nowoczesne techniki dekoracji i aranżacji dań. Odpowiedni sposób podania żywności zwiększa jego atrakcyjność, dzięki czemu można skusić niejadka do konsumpcji rzeczy, których na co dzień nie spożywa.

Warsztaty uświadomiły przedszkolakom i uczniom, że są rzeczy lepsze i zdrowsze od tego, które podawane jest w fastfood’ach, a w trakcie przygotowywania posiłków można mieć niezłą zabawę.

Każdy uczestnik otrzymał certyfikat potwierdzający udział w tych niecodziennych zajęciach. Szczególne podziękowania należą się Mistrzowi Kulinarnemu – Panu Jarosławowi Bagniukowi oraz właścicielom Hotelu Lidia, którzy użyczyli sprzęt do przeprowadzenia warsztatów.

Monika Kosowska