Wielcy - Mali odkrywcy

W setną rocznicę przyznania Marii Skłodowskiej - Curie Nagrody Nobla w dziedzinie chemii Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanowił oddać hołd jednemu z najwybitniejszych polskich naukowców naszych czasów i ustanowił rok 2011 Rokiem Marii Skłodowskiej - Curie.

Z tej to okazji 3 listopada 2011r. w naszej szkole odbył się konkurs przyrodniczy pod hasłem Wielcy Mali Odkrywcy, w którym udział wzięli uczniowie klas V.

Celem przeprowadzonego konkursu było poszerzenie wiedzy z zakresu działalności polskiej noblistki, projektowanie i wykonywanie prostych doświadczeń przyrodniczych, właściwe wnioskowanie, kształtowanie zachowań sprzyjających bezpieczeństwu oraz integracja zespołów klasowych.

Uczniowie konkurowali w 3-osobowych zespołach. Doświadczalnie przedstawiali występujące w przyrodzie różne rodzaje oddziaływań, określali właściwości wybranych substancji, sporządzali mieszaniny. Dodatkowo odpowiadali na pytania dotyczące przemian chemicznych i zjawisk fizycznych, które poznali na lekcjach przyrody.

Dzieci bardzo lubią eksperymentować, dlatego największą radość sprawiały im proste doświadczenia, które wykonywały pod okiem nauczycieli przyrody - p. Barbary Kalinowskiej i p. Moniki Kosowskiej. Były to m.in. naelektryzowane balony, powstawanie menisków, występowanie napięcia powierzchniowego, sił spójności i przylegania czy ściśliwość i rozprężliwość gazów. Przedmiot doświadczeń, stopień trudności czy przydział zadań były dostosowane do możliwości uczniów.

Konkurencje były punktowane. Różnice między poszczególnymi klasami były minimalne, ponieważ uczestnicy prezentowali wysoki poziom wiadomości i umiejętności konkursowych. Ostatecznie zwyciężyli uczniowie klasy Vd, II miejsce przypadło uczniom klasy Vb, a III - uczniom klasy Ve.

Wszyscy bawili się wyśmienicie, bo któż z nas nie lubi eksperymentować.

Barbara Kalinowska