„Pozwólmy zwierzętom żyć tam, gdzie się urodziły”

Nasza szkoła przystąpiła do kampanii edukacyjnej „Pozwólmy zwierzętom żyć tam, gdzie się urodziły. Ogólnopolski projekt edukacyjny dla szkół podstawowych”. Akcja organizowana jest przez WWF pod Honorowym Patronatem Ministra Środowiska i Ministra Edukacji Narodowej oraz Mazowieckiego Kuratora Oświaty, dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Projekt edukacyjny WWF Polska skierowany jest do szkół podstawowych i ma zasięg ogólnopolski. Kampanię rozpoczęła seria konferencji merytorycznych dla nauczycieli. 15 maja w Szczecinie uczestniczyli w niej również nasi nauczyciele.

Celem kampanii jest zmiana postaw społecznych poprzez podniesienie świadomości uczniów szkół podstawowych na temat problemu ginących gatunków zwierząt. Pogłębia ona również wiedzę o wpływie działalności człowieka na świat przyrody oraz zmniejszeniu zapotrzebowania na egzotyczne gatunki zwierząt trzymane w warunkach domowych. Zjawisko nielegalnego handlu zwierzętami jest jednym z najważniejszych czynników zagrażających ich przetrwaniu w naturze. Zapotrzebowanie na ginące gatunki rośnie. Kupowane są często dla dzieci lub przez ludzi młodych. Bardzo ważną rzeczą jest wykształcenie pokolenia świadomych konsumentów, których wybory będą miały ogromne znaczenie dla ochrony przyrody. Pamiętaj: Kupując egzotyczne zwierzę, zawsze pytaj o dokument jego pochodzenia! Wczesna edukacja, zaangażowanie młodego pokolenia w ochronę przyrody i uwrażliwienie dzieci na problem ginących gatunków ma kluczowe znaczenie w staraniu o ochronę bioróżnorodności na świecie.

Częścią  ogólnopolskiego projektu edukacyjnego jest konkurs plastyczny dla uczniów klas I-VI. Uczeń może wykonać pracę w jednej z dwóch kategorii: ulotka lub plakat. Tematyka prac musi wiązać się bezpośrednio z projektem. Technika wykonania prac jest dowolna. Rozmiar ulotki nie może przekraczać wymiarów A4 (210 x 297mm), plakat natomiast nie może być większy niż format B2 (500 x 707mm). Prace można składać w nieprzekraczalnym terminie do 30.09.2012 r. Kryteria oceny ulotki i plakatów będą opierać się o ich walory merytoryczne, zgodność z tematyką kampanii oraz rozwiązanie graficzne.

Do kampanii w naszej szkole włączyły się min.: klasa II A, VI C, VI D, VI E wraz z nauczycielami Marią Bernacką i Justyną Tomczyk. Pani J. Tomczyk dla koleżanek z bloku nauczania zintegrowanego przygotowała lekcję otwartą, na której przedstawiła wraz z uczniami ideę projektu. W ten oto sposób nauczycielka zachęciła innych do podjęcia działań na rzecz ochrony zagrożonych wyginięciem zwierząt.

Dzięki podejmowaniu działań edukacyjnych, mamy szansę na zmianę postaw społecznych, bez których ginące gatunki, a szczególnie te wykorzystywane w handlu, nie mają szans na przetrwanie.

Monika Kosowska