Światowy Dzień Zdrowia

To, co jesz - tym się stajesz. To powiedzenie znane już z Biblii i cytowane w różnych kulturach, powinno być ciągle powtarzane. Niestety często o nim zapominamy, zaspakajając głód czymkolwiek, byle było szybciej i łatwiej. Stan zdrowia naszego społeczeństwa i jego kondycja nie są najlepsze, a poważną przyczyną są nawyki żywieniowe. Nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo nasze zdrowie i zdrowie naszych bliskich zależy od nas samych, od tego czym i w jaki sposób się żywimy, jak dbamy o naszą higienę.

Wygląd człowieka świadczy o jego samopoczuciu, o jego stanie fizycznym i duchowym. Z myślą o tym, by pomóc dzieciom zachować dobre zdrowie i samopoczucie, w naszej szkole odbył się apel z okazji Światowego Dnia Zdrowia. Koordynatorem projektu była Monika Kosowska - nauczycielka przyrody oraz Maria Bernacka - nauczycielka języka polskiego. Część artystyczną przygotowali uczniowie klasy VIb.

W  swoim wystąpieniu dzieci zaprosiły wszystkich słuchających do chwilę refleksji na temat postaw i zachowań, które obserwujemy wokół nas, w domu i w szkole.

W przedstawieniu pojawiła się postać Józia, który nie dba o higienę osobistą. Nie lubi się myć, czesać, a jego postawa stała się udręką dla rodziców i bliskich. Wystąpił również potargany i rozczochrany Jurek, który unika szczotki i grzebienia, natomiast szczerbata Natka stroni od szczotki i pasty do zębów.

Oprócz spraw związanych z dbaniem o higienę osobistą, dzieci przedstawiły sceny mówiące o prawidłowym odżywianiu. Należy jeść umyte owoce i warzywa, bo może się to skończyć tragicznie, jak w przypadku nieposłusznego Grzesia, który zjadł niemyte jabłko i wezwano do niego doktora, ponieważ rozbolał go brzuch. Pamiętajmy również o tym, aby nie objadać się słodyczami, chipsami i tłustym mięsem.

W sposób ciekawy i humorystyczny uczniowie przypomnieli o potrzebie dbania o swoje zdrowie. Zachęcali do systematycznego mycia zębów, rąk, całego ciała, dbania o czystość tego, co jedzą oraz nieobjadania się.

Tego samego dnia również uczniowie klas I- III aktywnie utrwalali i poszerzali swoją wiedzę na temat zdrowego stylu życia. Wzorem lat ubiegłych, na szkolnym korytarzu Zespół do Spraw Promocji Zdrowia, z pomocą uczniów, przygotował stoiska pod hasłem „5 porcji warzyw, owoców lub soku”, „Owoce w szkole”, „Nie pal przy mnie, proszę” i „Dzieciaki w sieci”.

Na każdym z nich znajdowały się tematycznie dopasowane materiały edukacyjne w postaci broszurek, pozycji książkowych, kolorowych dekoracji, eksponatów i naturalnych okazów warzyw, owoców i soków. Były również przepisy kulinarne na pyszne sałatki, koktajle i soki owocowe. Odwiedzając stoiska, uczniowie słuchali krótkich „prelekcji” przygotowanych przez uczennice klas starszych. Oglądali zebrane materiały, odpowiadali na pytania, sami również pytali o interesujące ich zagadnienia. Biorąc czynny udział w tego rodzaju zajęciach, jeszcze bardziej uświadamiali sobie, że już od najmłodszych lat należy zadbać  o swoje zdrowie na różnych płaszczyznach.

Maria Bernacka

Beata Piwko