Dzień Chleba

Dnia 19.10.12 klasa VIe zorganizowała w ramach lekcji języka polskiego Dzień Chleba z okazji niedawno obchodzonego Światowego Dnia Chleba.

Zaczęliśmy od przygotowania klasy, poprzestawiania i nakrycia szkolnych ławek obrusem oraz zastawienia stołu. Następnie zasiedliśmy do pięknego, pełnego różnych rodzajów pieczywa stołu. Mogliśmy skosztować m.in. chleba lekko kalorycznego, chleba tureckiego, co najmniej dwóch różnych, lecz tradycyjnych chlebów polskich oraz chleba pełnoziarnistego.

Oczywiście nie zabrakło dodatków, takich jak pyszne ogórki kiszone, domowy smalec, wiejskie masło oraz krem czekoladowy przyniesionych przez uczniów naszej klasy.

Pod koniec  lekcji czekała nas jeszcze miła niespodzianka -  naszą klasę odwiedziła mama Borysa, która upiekła i podarowała nam przepyszny chleb marchewkowy, który wszystkim przypadł do gustu i zniknął w okamgnieniu.

Naszej lekcji towarzyszyły również powiedzenia i przysłowia związane z chlebem oraz cytaty znanych filozofów, poetów, jak to na lekcję języka polskiego przystało, m.in. sentencja angielskiego dramatopisarza Williama Shakespeare’a „Łatwo ukraść kawał chleba z napoczętego bochna”.

Obejrzeliśmy również prezentację multimedialną na temat rodzajów pieczywa, sposobów jego przygotowania oraz walorów zdrowotnych.

Dzień chleba był udany, panowała świetna atmosfera i (jak nieczęsto bywa) wszyscy żałowali, że lekcja tak szybko się skończyła.

Dawid Jasiewicz