Dni Tolerancji, Życzliwości i Pozdrowień oraz Praw Dziecka

„Prawdziwa grzeczność polega na wyrażaniu życzliwości.”

(Jan Jakub Rousseau)

Czym jest tolerancja? Czy jestem życzliwy? Czy przestrzegane są moje prawa i czy ja sam przestrzegam praw innych? Takie pytania towarzyszyły uczniom naszej szkoły w jednym z listopadowych tygodni nauki, który został przygotowany przez Wolontariat i Zespół Promocji Zdrowia.

Podczas Dnia Tolerancji - 16 listopada, Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka - 20  listopada i  Dnia  Życzliwości  i  Pozdrowień  -  21  listopada  uczniowie  wraz z wychowawcami poruszali wybraną tematykę. Poszerzyli swoją wiedzę na temat tolerancji jako poszanowania odmienności. Kształtowali postawę wykluczającą dyskryminację ludzi, których sposób postępowania oraz przynależność do danej grupy społecznej może podlegać dezaprobacie przez ogół społeczeństwa. Do zeszytu wkleili złote myśli – sentencję czym jest tolerancja. Podczas Dnia Życzliwości i Pozdrowień oraz Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka oprócz pogadanek na godzinach wychowawczych uczniowie mieli sposobność przekazania miłych i ciepłych słów bliskiej osobie, umieszczając kartki z pozdrowieniami na specjalnie przygotowanym „Drzewie Życzliwości, Pozdrowień i Praw Dziecka”. Kierowali je także do całej społeczności szkolnej na przygotowanych kartach – wagonach. Wspólnie z życzeniami od Dyrekcji utworzyły one Pociąg Życzliwości. Akcjom towarzyszyły wystawy na korytarzach szkolnych związane z tematyką danego święta.

Koordynator Zespołu ds. Promocji Zdrowia