Miedzynarodowy Dzień Niewidomych

13 listopada 2012 roku w świetlicy szkolnej obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Niewidomych. Z tej okazji zaproszony został niezwykły gość – prezes Związku Niewidomych p. Włodzimierz Balcerzak, który już od dziesięciu lat działa na rzecz osób niewidomych. Uczniowie przebywający na świetlicy podczas spotkania popisywali się wysoką kulturą osobistą, z pełnym zaangażowaniem słuchali tego, o czym mówił nasz gość. Zajęcia te okazały się bardzo ciekawe, odbyła się prelekcja, została przedstawiona prezentacja multimedialna oraz pokaz. Dzięki nim, wspólnie mogliśmy dowiedzieć się czym zajmuje się PZN, jak zachowywać się wobec osoby niewidomej, jak jej pomóc; do czego potrzebny jest pies – przewodnik oraz na jakie trudności napotykają ludzie o słabym wzroku. Poznaliśmy także fascynująca historię Louisa Brailla, twórcy alfabetu dla ludzi niewidomych. Mieliśmy również okazję przyjrzeć się z bliska przyrządom ułatwiającym życie: „białej lasce”, lupom, alfabetowi Brailla i innym gadżetom służącym niewidomym w ich codziennym życiu. To było wyjątkowe spotkanie. Na koniec w podziękowaniu za poświęcony czas, dzieci podarowały kwiaty i laurki z życzeniami.