W podróż przez historię ...

Kiedyś, dawno, dawno temu, Polska była w niewoli i po prostu nie istniała na mapie przez 123 lata. Żył jednak polski naród i jego kultura.

Polakom - naszym pradziadom bardzo zależało na tym, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju. Nam, w dniu dzisiejszym zależy, aby o tej historii opowiedzieć.

09 listopada  2012 r. uczniowie naszej szkoły spotkali się na uroczystych apelach, aby uczcić Święto Niepodległości. Wysłuchali polskiej poezji i pieśni, które pomagały Polakom przetrwać wszystkie lata niewoli i utrzymać tożsamość narodową.

O losach Polski pozostającej pod zaborami i walce Polaków o niepodległość opowiedzieli uczniom klas młodszych - ich koledzy, uczniowie klas: III a (wych. J. Tomczyk) i III c (wych. B. Wojtkowska). W piosence towarzyszyły im dzieci z klasy I d.( wych. J. Iwanowska).

Dla  klas  starszych  apel  przygotowali  uczniowie  z  klas  VI c, VI e  i  IV d  pod  opieką  pań:  A.  Balcerzak,  A. Rzeczkowskiej oraz D. Sławińskiej. Oprawę muzyczną zapewnił chór szkolny wraz z p. M. Wolską.

W podróży po historii uczestniczył  dyrektor szkoły, p. A. Protasewicz, który jako nauczyciel historii nawiązał do wydarzeń z tamtego okresu „Ich czyny mogą być lekcją patriotyzmu dla obecnych i przyszłych pokoleń,  nie  potrzebują  jednak  współczucia,  ale  dumy,  mimo  że  zginęli,  pozostawili  po sobie wolną i niepodległą ojczyznę – Polskę” i zachęcił najmłodszych do wspólnego świętowania w ramach miejskich obchodów Święta Niepodległości.