Wieczorne obserwacje nieba

„Niebo pełne gwiazd” widok nostalgiczny, budzący zachwyt i wyobrażenia otaczającego nas Wszechświata – pełnia zadumy – Jak to jest w kosmosie?

Dnia 15 listopada 2012r. uczniowie klasy VI wraz z opiekunami: panią Agnieszką Rzeczkowską, panią Katarzyną Siadaczką i panem Arturem Śmiechem, spotkali się na wieczorku astronomicznym. Chłonne umysły szóstoklasistów chętnie wznosiły się w „przestrzeń kosmiczną”.

Po przygotowaniu naszego centrum obserwacji, rozpoczęliśmy poznawanie Wszechświata podczas pokazu multimedialnego. Po zakończeniu prezentacji odbył się quiz – Zgadnij jaki to gwiazdozbiór? Następnie uczniowie prezentowali swoje wymyślone  historie  na  temat  powstania gwiazdozbiorów. Niektóre poważne, inne z poczuciem humoru, jeszcze inne z saniami Świętego Mikołaja.

Po miłej zabawie uczniowie przygotowali obrotowe mapy nieba, w celu wykorzystania ich w późniejszych obserwacjach. Niestety, mimo zapewnień lokalnego meteorologa o poprawie pogody, wieczór okazał się wyjątkowo mglisty, co uniemożliwiło dokonania obserwacji.

Poszukiwania bezchmurnego nieba zakończyły nasze „podniebne” spotkanie. Może następnym razem aura będzie dla nas bardziej łaskawa.

A. Rzeczkowska