Pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych

„Dziś w bibliotece wielka zabawa, bo pierwszak książkę pierwszą dostawał”- słowa tej piosenki podsumowały uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika biblioteki szkolnej, które odbyło się 25 października w ramach obchodów Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych.

W uroczystości tej uczestniczyły klasy pierwsze z wychowawcami oraz zaproszeni goście: kierownik Referatu Oświaty i Spraw  Społecznych – pan Zbigniew Mielczarski, przewodnicząca Rady Rodziców – pani Izabela Bednarczyk, darłowska poetka – pani  Elżbieta  Gagjew, pracownik  Miejskiej  Biblioteki  Publicznej w Darłowie – pani Katarzyna Worobiej, dyrekcja naszej szkoły oraz rodzice pierwszoklasistów.

Uczniowie obejrzeli przedstawienie wprowadzające ich w świat dziecięcej literatury, przygotowane przez członków „Klubu Czytusia” i wysłuchały rad oraz próśb z jakimi zwróciła się do nich królowa biblioteki – „Książka”. W dowód przyjaźni dzieci obiecały, że będą o nią dbać i ją szanować.

W dalszej części ponad 100 uczniów klas pierwszych złożyło przyrzeczenie, po którym nastąpiło pasowanie na czytelnika dokonane gęsim piórem przez dyrekcję szkoły,  Z. Mielczarskiego i I. Bednarczyk.

W prezencie najmłodsi otrzymali książeczkę z bajkami, zakładkę i „dyplom czytelnika”. Ponadto przedstawicielka Miejskiej Biblioteki przekazała pamiątkowy dyplom, książkę oraz kolorowanki dla wszystkich dzieci. Natomiast Rada Rodziców ufundowała dla małych czytelników – słodycze. Rodzice zaś otrzymali list, w którym bibliotekarze zwrócili uwagę na to, jak ważne jest czytanie dla prawidłowego rozwoju ich dziecka.

Niespodzianką uroczystości była możliwość poznania niezwykłego gościa, pani Elżbiety Gagjew, która „wiersze dla dzieci układa pasjami”. Poetka przedstawiła kilka ciepłych i wesołych wierszy z podarowanego nam tomiku pt. „Wiersze spod gruszy”. Cieszymy się, że pani Elżbieta była z nami i mamy nadzieję, że uda nam się gościć ją ponownie na specjalnym spotkaniu w bibliotece.

Na zakończenie uroczystości głos zabrał dyrektor szkoły, który podkreślił, że czytanie rozwija myślenie i wyobraźnię oraz pogratulował pierwszakom przyjęcia ich w poczet czytelników biblioteki naszej szkoły.

Pierwszaki były bardzo podekscytowane i dumne, że w  tym  dniu  mogły  już samodzielnie skorzystać z księgozbioru i wypożyczyć swoją pierwszą książeczkę do domu.

Szczególne podziękowania kierujemy w stronę pani Grażyny Kopeć, która zajęła się oprawą muzyczną całego spotkania.

Joanna Gawrońska i Dorota Adryańczyk