Dzień Praw Człowieka

Dzień Praw Człowieka (ang. Human Rights Day) to święto obchodzone corocznie 10 grudnia, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 1948 roku. Dzień ten poświęcony jest orędownikom praw człowieka na całym świecie, którzy dążą do zapewnienia ochrony własnych praw oraz praw innych i wkładają wiele wysiłku w działania zapewniające przestrzeganie ich na co dzień.

Jako dorośli, pamiętamy, że dzieci mają również swoje prawa. Aby pomóc im chronić własne dobro, własne ja, wyciągając pomocną dłoń , Zespół Promocji Zdrowia zorganizował Dzień Praw Człowieka w naszej szkole. Uczniowie klas 5a i 4c pod opieką p. J. Czarnuch i p. M. Bernacką przygotowali  występy  dla młodszej i starszej widowni.

Klasy I-III obejrzały przedstawienie, w wykonaniu czwartoklasistów, którego akcja rozgrywała się na zamku Króla Maciusia, gdzie dzieci domagały się swoich praw a mądry władca im te prawa ustanowił. Maluchy oglądały i słuchały z wielkim zaciekawienie. Pouczające przedstawienie przybliżyło im prawa dziecka , które potrafiły wymienić na zakończenie spotkania.

Dla klas IV-VI uczniowie klasy 5c przygotowali występ słowno – muzyczny przeplatany scenkami, w których znakomicie odegrali swoje role . Scenki obrazował, w jaki sposób należy postępować, by nie łamać praw własnych i innych.

Podjęte działania wpisały się w zainaugurowaną przez Rzecznika Praw Dziecka pana Marka Michalaka ogólnopolską kampanię społeczną „nie ma dzieci - są ludzie”, której celem jest uwrażliwienie społeczeństwa oraz przypomnienie mu, że dziecko to pełnoprawny obywatel i należy mu się najwyższe poszanowanie.

Koordynator Zespołu Promocji Zdrowia