Światowy Dzień Zdrowia

,,Szlachetne zdrowie,

nikt się nie dowie jako smakujesz,

aż się zepsujesz”.

Te znane wszystkim słowa słynnego, polskiego poety Jana Kochanowskiego stały się mottem przedstawienia, które miało miejsce w naszej szkole dnia 10.04.2013r. z okazji Światowego Dnia Zdrowia.

Statystyki biją na alarm. Brak zdrowego odżywiania, ruchu prowadzi do problemu otyłości, z którym boryka się ogromna ilość ludzi. Liczebność osób otyłych zwiększa się z roku na rok w bardzo dużym tempie. Problem pogłębia się i często osoby z nadwagą nie zdają sobie sprawy , że jest to jedna z najważniejszych przyczyn powstawania wielu chorób.

W związku z tym uczniowie klasy IVc w swoich scenkach przedstawili kilka przykładów zaniedbań zdrowia oraz podpowiedzi, co robić, by ze zdrowiem nie mieć problemów.

Wśród licznych bohaterów  pojawiła się czarownica, która zapominała o higienie jamy ustnej i tylko skuteczna pomoc pani stomatolog zapobiegła tragedii.

Oprócz spraw dotyczących dbania o higienę osobistą, dzieci przedstawiły sceny mówiące o prawidłowym odżywianiu. Należy ograniczyć jedzenie słodyczy, chipsów na rzecz owoców i warzyw. Pamiętajmy o umyciu ich przed zjedzeniem, aby uniknąć smutnego losu Śnieżki, która zapomniała o tej ważnej czynności.

Dbajmy o naszą kondycję , uprawiajmy sport i zabawy na świeżym powietrzu. ,,Wiwat sport i wiwat ruch! W zdrowym ciele zdrowych duch!” - wykrzykiwały dzieci.

Kolejne hasło wygłoszone przez uczniów dotyczyło walki z hałasem i prośby o ciszę w czasie przerw, podczas których na szkolnych korytarzach rozbrzmiewają dzikie wrzaski. Zdrowie naszych uszu jest bardzo ważne. Specjaliści szacują, że 40% Polaków żyje w hałasie przekraczającym dopuszczalne normy. Wielu nie zdaje sobie sprawy, jakie niesie to zagrożenie dla ich zdrowia. Długotrwały hałas o natężeniu 45 dB już może być szkodliwy. Dźwięki powyżej 100 dB mogą wywołać ból i uszkodzenie ucha. Dlatego przed hałasem należy się chronić.

Człowiek zdrowy, to człowiek radosny. Zdrowie jest ważne w naszym życiu i można, a nawet powinno się o nie zatroszczyć, bo przez to żyjemy dłużej i cieszymy się z tego cudu.

M. Kasprzykowska

M. Bernacka