Archiwum artykułów

II Powiatowy Konkurs Wiedzy o Kosmosie

„Nieskończony Wszechświat”

Kosmos od dawana budził zainteresowanie ludzkości. Kilkaset lat temu była to przestrzeń otoczona kryształowa kulą upstrzoną gwiazdami, sto lat temu nie wykraczał poza Drogę Mleczną, a dziś? Z pewnością nasze rozumowanie Wszechświata jest ogromne, a mimo to współczesna wiedza nie pozwala określić jednoznacznie jego wielkości i kształtu i nadal budzi ogromne zaciekawienie.

16 maja 2014r., z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Kosmosu, odbył się II Powiatowy Konkurs Wiedzy o Kosmosie „Nieskończony Wszechświat”. Honorowy patronat nad konkursem objął Starosta Sławieński. Do rozgrywek astronomicznych przystąpili uczniowie klas V i VI z terenu powiatu sławieńskiego: Szkoła Podstawowa nr 3 w Sławnie, Szkoła Podstawowa w Lejkowie, Zespół Szkół w Ostrowcu, Szkoła Podstawowa w Niemicy, Szkoła Podstawowa w Sławsku, Zespół Szkół nr 2 w Starym Jarosławiu, Zespół Szkół Społecznych STO w Darłowie i Szkoła Podstawowa nr 3 w Darłowie. Uczestnicy konkursu swoja kosmiczną wiedzę wykorzystali przy  indywidualnym rozwiązywaniu testu  oraz biorąc udział w zmaganiach zespołowych –m.in. umieszczali planety na orbitach, na podstawie zdjęć rozpoznawali astronautów, obiekty obserwowane w przestworzach i porządkowali informacje na ich temat, opisywali ważne wydarzenia z podboju kosmosu, rozpoznawali planety na podstawie opisu.

W tym roku zwyciężyli nasi reprezentanci: Hanna Pawlicka, Michał Pawlicki i Dawid Schań, członkowie koła astronomicznego „Orion” działającego w naszej szkole. II miejsce przypadło Szkole Podstawowej nr 3 w Sławnie w składzie Aleksandra Franas, Miłosz Materka i Michał Wróbel, a III miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Niemicy - Magdalena Grzybowska, Marcel Sadowski i Bartosz Stachniuk.

W kategorii indywidualnej zwyciężył uczeń Szkoły Podstawowej w Sławsku - Mateusz Knap. Wszystkim uczestnikom gratulujemy ogromnej wiedzy a opiekunom dziękujemy za wspaniałe przygotowanie, dzięki czemu konkurs stał na bardzo wysokim i wyrównanym poziomie.

Serdeczne podziękowanie składamy naszym sponsorom - Starostwu Powiatowemu w Sławnie, Miejskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej w Darłowie, Urzędowi Miasta w Darłowie, obiektowi Park Wodny Jan w Darłowie, Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej nr 3 w Darłowie za ogromne wsparcie i pomoc przy organizacji naszego przedsięwzięcia oraz p. Jarosławowi Bednarkowi - członkowi Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii za pomoc merytoryczną.

J. Czarnuch, B. Kalinowska, A. Rzeczkowska