Archiwum artykułów

Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika

„Witajcie w naszej bajce …” – przy słowach tej piosenki barwny korowód uczniów klas pierwszych został wprowadzony na uroczyste pasowanie na czytelnika Biblioteki Szkoły Podstawowej nr 3 w Darłowie, które odbyło się 25 listopada 2013 r.

W uroczystości tej uczestniczyły klasy pierwsze z wychowawcami oraz zaproszeni goście: – przedstawicielka Referatu Oświaty i Spraw Społecznych pani Barbara Kaczyńska, przewodnicząca Rady Rodziców – pani Izabela Bednarczyk, przedstawiciel zarządu Rady Rodziców – pan Robert Pawlicki, dyrekcja naszej szkoły oraz rodzice pierwszoklasistów.

W bajkowej scenerii uczniowie obejrzeli przedstawienie wprowadzające ich w świat dziecięcej literatury, gdzie w rolę krasnoludków wcieliła się Hanna Suszek i Katarzyna Marek z kl. II a oraz Dominika Byrwa z kl. III c. Leśnego ludka zagrała Pola Lewandowska z kl. III c, natomiast narratorem był uczeń z kl. IV b Piotr Szymczak. Pierwszaki wysłuchały rad oraz próśb z jakimi zwróciła się do nich królowa biblioteki – „Książka” (Emilia Karska z kl. II a). W dowód przyjaźni dzieci obiecały, że będą od tej pory szanować już wszystkie książki.

W dalszej części 88 uczniów klas pierwszych złożyło przyrzeczenie, po którym nastąpiło pasowanie na czytelnika dokonane gęsim piórem przez zaproszonych gości.

W prezencie najmłodsi otrzymali książeczkę z baśniami H. Ch. Andersena i „dyplom czytelnika”. Rodzicom zaś wręczono list, w którym bibliotekarze zwrócili uwagę na to, jak ważne jest czytanie dla prawidłowego rozwoju ich dziecka. Natomiast Rada Rodziców ufundowała dla małych czytelników – słodycze.

Pierwszaki były bardzo podekscytowane i dumne, że w tym dniu mogły już samodzielnie skorzystać z księgozbioru i wypożyczyć swoją pierwszą książkę do domu.

Szczególne podziękowania kierujemy w stronę pani Grażyny Kopeć, która zajęła się oprawą muzyczną całego spotkania.

Dorota Adryańczyk

Joanna Gawrońska