Archiwum artykułów

Zdążyć przed powodzią

28 maja 2014 roku w Szczecinie odbył się wojewódzki konkurs pt. „Zdążyć przed powodzią”. Jego głównym celem jest pogłębienie wiedzy uczniów i dorosłych mieszkających na terenach zagrożonych powodzią na temat zjawiska powodzi oraz uświadomienie nieuchronności powodzi oraz konieczności samodzielnego dbania o własne bezpieczeństwo. Udział w konkursie pozwala uczestnikom zapoznać się z lokalnym planem ochrony przed powodzią, przygotować Rodzinny Plan Powodziowy oraz przygotowuje do wykonania podstawowych czynności ratowniczych i zabezpieczenia miejsca swojego zamieszkania przed zalaniem.

O tym, jak przebiegał konkurs i jak przygotowywali się uczniowie napisał Jakub Skrzypczyński z klasy VI C:

Nasza szkoła zajęła 5 miejsce na 20 drużyn !!!

My, uczniowie: Adam Fryc, Natalia Wieczorek, Jakub Skrzypczyński i Julita Makowska przygotowywaliśmy się do konkursu przez miesiąc. Odwiedzaliśmy siedzibę straży pożarnej, gdzie przećwiczyliśmy praktyczne działania z zakresu ratownictwa powodziowego.

Konkurencji było pięć: rzut rzutką, pisanie Rodzinnego Planu Powodziowego, wiązanie węzłów, rozpoznawanie sygnałów ratowniczych oraz rozwiązywanie testu składającego się z 20 pytań.

Najtrudniejszą konkurencją okazał się rzut rzutką, ponieważ nie otrzymaliśmy za nią żadnych punktów. Silny wiatr, a także brak czasu utrudniały nam dorzucenie rzutki do celu.

Konkurs trwał od 10:00 do 15:00. Gdy wszystkie konkurencje zostały ukończone, nadszedł czas na obiad. Po obiedzie nastąpiło wręczenie nagród - plecaków dla uczniów i apteczki dla szkoły. Udzieliliśmy nawet wywiadu dla telewizji! Do konkursu przygotowali nas p. Artur Śmiech i p. Barbara Kalinowska, którym serdecznie dziękujemy za pomoc i wsparcie.