Światowy Dzień Walki z Rakiem

3 lutego 2020 godz. 20:17:13

Światowy Dzień Walki z Rakiem

„Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz…”

3 lutego 2020 r. w Szkole Podstawowej nr 3 im. Króla Eryka Pomorskiego w Darłowie przeprowadzono akcję profilaktyczną z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem, który obchodzony jest co roku 4 lutego. Nasza placówka włączyła się do programu: Szkoła promująca zalecenia „Europejskiego kodeksu walki z rakiem”.

Należy podkreślić fakt, iż najskuteczniejszym sposobem na wczesne wykrycie nowotworu oraz zapobieganie zachorowaniom na raka jest profilaktyka. W związku z tym dziewczęta z klasy 7d przekazały pracownikom szkoły różowe wstążki, mające przypominać o tej niebezpiecznej chorobie. Zapoznały także wszystkie klasy z podstawowymi informacjami na temat nowotworów. Najważniejsze z nich znalazły się także na kolorowej ekspozycji na głównym holu szkoły, przygotowanym przez uczniów z klas 6, a także na gazetce szkolnej. W czasie zajęć z wychowawcą przeprowadzono prelekcje, na  których uczniowie zostali zapoznani z głównymi założeniami Europejskiego kodeksu walki z rakiem. Uczniowie klasy 8c rozdawali ulotki o informacyjne oraz sentencje zachęcające do zastanowienia się nad tym, co w życiu tak naprawdę jest najważniejsze, cytując poetę Jana Kochanowskiego: „że nic nad zdrowie, ani lepszego, ani droższego…”

Pamiętajmy, że nowotwory złośliwe pod względem częstotliwości są drugą, po chorobach układu krążenia, przyczyną śmierci w naszym kraju. Zatem badajmy się!

Monika Kosowska

Barbara Kalinowska