Ekodetektywi w akcji

15 października 2020 godz. 17:35:09

Ekodetektywi w akcji

C:UsersMonikaAppDataLocalTemplogotyp_fzgzl.jpg            C:UsersMonikaAppDataLocalTemplogotyp_gaz system.jpg

We wrześniu uczniowie darłowskiej „Trójki” wzięli udział w trzygodzinnych warsztatach ornitologicznych. Zajęcia zorganizowane były w ramach projektu „Ekodetektywi”, który realizowany jest dzięki grantowi finansowanemu z Funduszu Naturalnej Energii. Organizatorem konkursu jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., a partnerem konkursu Fundacja „Za górami, za lasami”.

Dzięki zakupionym modelom, planszom i kartom edukacyjnym  uczestnicy poznali budowę oraz tryb życia ptaków. Nauczyli się je rozpoznawać po wyglądzie i wydawanych przez nie odgłosach. Stworzyli także ulotki dla uczniów i rodziców nt. zasad prawidłowego dokarmiania ptaków. Pilnie studiowali literaturę przyrodniczą, wyszukiwali informacji i chętnie brali udział w dyskusji. Teraz z pewnością wiedzą, że za żywe stworzenia należy być odpowiedzialnym i każdy z nas powinien wobec nich wykazać się choć odrobiną empatii. Pamiętajmy! Nie karmmy ptaków ludzkim pożywieniem! Nie wolno podawać im: białego pieczywa, pokarmów solonych i produktów zepsutych! Mogą powodować one choroby, a nawet śmierć ptaków. Zastąpmy je: nasionami zbóż, kukurydzy, słonecznika, pestkami dyni, ogórka, płatkami owsianymi, owocami jarzębiny, nasionami roślin dziko rosnących, owocami aronii, róży, jarzębiny czy czarnego bzu.