VIII Ogólnopolski Turniej Maszyn Wiatrowych

1 grudnia 2019 godz. 15:51:50

VIII Ogólnopolski Turniej Maszyn Wiatrowych

Dnia 30 listopada w Zespole Szkół nr 4 w Szczecinie odbył się VIII Ogólnopolski Turniej Maszyn Wiatrowych. Zadaniem zawodników było zbudowanie modelu turbiny przetwarzającej energię potencjalną wiatru na energię mechaniczną. Zgłoszone konstrukcje rywalizowały w trzech kategoriach: największa moc, obroty przy obciążonym wale maszyny oraz moment obrotowy przy zatrzymanym wale turbiny. Szkołę Podstawową nr 3 reprezentowały następujące drużyny:

• Einstein'y (Urszula Głażewska, Diana Siwek),
  • Huragan (Mariana Levkovych, Dominika Wilińska) ,
  • Zolo Hrk (Damian Stefaniak, Przemysław Ulanowski, Mikołaj Hryckowian),
  • Loretos (Kacper Kasprzyk, Oliwier Tetzlaff),
  • Dream Team (Nikola Szypulska, Oliwia Wodyk),
  • Gwiazdki (Weronika Bartkowiak, Oliwia Tomasik ),
  • Odlotowe agentki (Marianna Breszka, Zuzanna Kruk),
  • Tygrysy Mosura (Damian Borucki, Maciej Urban),
  • Odlotowe fizyczki (Sandra Schulz, Laura Witkowska).

Najlepszą turbinę wiatrową z SP3 wykonała drużyna Odlotowych agentek, która w eliminacjach regionalnych w Szczecinie uplasowała się na miejscu IV.

Udział w projekcie ekologicznym z dziedziny odnawialnych źródeł energii z pewnością poszerzył wiedzę uczestników z zakresu energetyki oraz zagadnień technicznych. Wszystkim młodym fizykom dziękujemy za wielkie zaangażowanie i poświęcony czas na zbudowanie turbiny wiatrowej.

Marta Sołtan