16. Zimowe Ptakoliczenie

26 stycznia 2020 godz. 20:14:00

16.  Zimowe Ptakoliczenie

24 stycznia uczniowie z klasy 8c ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Króla Eryka Pomorskiego w Darłowie ubrali się ciepło, „uzbrojeni” w długopisy i notatniki wyruszyli na ulice Darłowa, aby sprawdzić, co porabiają ptaki w naszej miejscowości. Tym samym, wzięli udział w 16. już edycji Zimowego Ptakoliczenia. Jest to akcja, która przywędrowała do nas z Wielkiej Brytanii. Co roku, w ostatni weekend stycznia, tysiące Brytyjczyków liczy ptaki w ogródkach, ogrodach i parkach w czasie Big Garden Birdwatch. W Zimowym Ptakoliczeniu co roku bierze udział około 3000 osób w różnym wieku. Dołączyli do nich uczniowie „Trójki”, którzy wybrali się na wycieczkę terenową. Dżdżysta pogoda nie ułatwiała im zadania, ale  było warto. Obserwacje umożliwiły odkrycie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie. Przez ostatnie dziesięć lat najliczniej obserwowanym gatunkiem była krzyżówka, nasza najpopularniejsza kaczka. W tym roku nic się nie zmieniło. Po raz kolejny królową darłowskich parków i skwerów została kaczka krzyżówka – naliczono 78 osobników,  drugie miejsce zajęła mewa srebrzysta – 34 osobniki, a trzecie mewa śmieszka –23 osobniki.

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków na podstawie wyników obserwacji przygotowuje zestawienie ptaków najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach.

Monika Kosowska