Dni Walki z Otyłością

18 listopada 2020 godz. 09:34:00

Dni Walki z Otyłością

Działania edukacyjne i profilaktyczne związane z tematyką nadwagi prowadzone w naszej szkole w tym roku szkolnym bardzo się przeciągnęły. Rozpoczęte jeszcze w nauczaniu tradycyjnym 20 października trwały aż do 10 listopada w nauczaniu zdalnym. Nadwaga i otyłość to główne problemy zdrowotne świata, które stanowią istotne zagrożenie dla zdrowia i życia. Ze względu na obserwowany na całym świecie stały wzrost częstości występowania nadmiernej masy ciała, nadwaga i otyłość określane są mianem globalnej epidemii. Dane Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że problem nadwagi dotyczy 35% ludności świata. Podejmując ten temat  w klasach IV-VIII przede wszystkim chcieliśmy modelować zachowania uczniów tj. odżywianie, aktywność fizyczną, profilaktykę prozdrowotną w celu wykształcania określonych nawyków postawy zdrowotnej mającej wpływ na  ich styl życia i stan zdrowia. Dla uczniów zostały przygotowane gazetki tematyczne, które zawierały wiele cennych wskazówek dotyczących zdrowego stylu życia, prawidłowego odżywiania. Przygotowane prezentacje multimedialne zarówno dla uczniów jak i ich rodziców - Dziecko z nadwagą oraz Zdrowe odżywianie dodatkowo miały zaznajomić z problematyką otyłości. Liczne lekcje poruszające tematy o racjonalnym odżywianiu (10 zasad zdrowego stylu życia, podstawowe zasady diety, piramidzie żywieniowej, liczbie i regularności posiłków, odpowiednio zbilansowanej diecie, jakości spożywanych produktów, etykietach na produktach, diety spalające tłuszcz, produkty niskokaloryczne) miały na celu nakłonienia uczniów do podjęcia decyzji zadbania o własne zdrowie oraz porzucenia złych nawyków żywieniowych .Wykonywaliśmy szereg zadań praktycznych pogłębiających wiedzę  naszych uczniów. Wszystko to łączyliśmy z ulubioną przez uczniów aktywnością fizyczną. Uczniowie bardzo włączyli się w akcję z zapałem uczestnicząc w zajęciach. Wszystkie te działania przyczyniły się do zwiększenia świadomości społecznej naszej braci szkolnej w kwestii prawidłowego odżywiania.

Temat zdrowego odżywiania stał się bardzo powszechny i na szczęście jest jednym z panujących trendów wśród młodzieży zapewniający długie i zdrowe życie.

B. Żmuda