Profilaktyka raka - prawidłowy tryb dnia

18 marca 2021 godz. 16:51:43

Profilaktyka raka - prawidłowy tryb dnia

Sposób życia, nasze codzienne czynności mają ogromny wpływ na nasze aktualne samopoczucie a przede wszystkim zdrowie w przyszłości. Jeżeli zadbamy o kilka naturalnych i codziennych nawyków, z większym prawdopodobieństwem przyczynimy się do lepszego zdrowia naszych uczniów w przyszłości. Prowadzone zajęcia lekcyjne miały na celu: znalezienie uzasadnienia, dlaczego umiejętność planowania przydaje się w codziennym życiu; jak wyznaczać najważniejsze zadania do wykonania w ciągu dnia i tygodnia; określać ilość czasu potrzebnego do wykonania poszczególnych czynności oraz samodzielne planowanie swoich zajęć w ciągu dnia. Uczniowie dowiedzieli się, że mając dobry plan, wszystkie zadania wykonają szybciej i sprawniej. Przygotowując swój plan dnia, uwzględniali zarówno czas na odrabianie lekcji i naukę, czas na aktywność fizyczną, posiłki i ich przygotowanie, domowe obowiązki (sprzątanie, opieka nad domowymi zwierzętami), higienę (tak ważną właśnie teraz!), spędzanie czasu wolnego indywidualnie i wspólnie, zabawę, jak i odpoczynek, drzemkę, sen. Zwłaszcza regeneracji podczas snu poświęciliśmy wiele uwagi i wytwarzaniu w nocy hormonu - melatoniny, hamującej rozrost tkanek rakowych. Ustaliliśmy, że będziemy się kłaść spać na tyle wcześnie, by mózg mógł wypocząć.

Żyjmy zgodnie z zegarem biologicznym, nie zaburzajmy naszego rytmu dobowego.

B. Żmuda