Światowy Tydzień Mózgu

29 marca 2021 godz. 20:02:49

Światowy Tydzień Mózgu

W dniach 15-19 marca w Szkole Podstawowej nr 3 w Darłowie zorganizowano Tydzień Mózgu (Brain Awareness Week) - święto mające na celu popularyzację wiedzy o mózgu i jego działaniu. Akcję zainicjowały  nauczycielki biologii – p. Monika Kosowska i chemii – p. Barbara Kalinowska.

Codziennie na stronie szkolnego Facebooka ukazywały się nowe informacje, ciekawostki, łamigłówki. Uczniowie mieli również możliwość rozwiązania psychotestów, mających uświadomić im, czy potrafią sobie radzić ze stresem.

Podczas lekcji biologii w klasach 7 poruszane były zagadnienia związane z  budową, funkcjonowaniem oraz higieną układu nerwowego. Uczniowie włączali się w prowadzenie zajęć i przygotowali krótkie prezentacje, na których przedstawiali między innymi, co stresuje młodych ludzi, jakie mogą być skutki stresu oraz podawali swoje sposoby na odprężenie. Była również mowa o uzależnieniach, jak sobie z nim radzić i jaki mają wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu.

Jedna z propozycji zwierała 12 ciekawostek na temat mózgu. Nie każdy z nas wie, że gdy nie śpimy, nasz mózg generuje około 25 watów energii. Wystarczy, aby rozświetlić żarówkę. Mózg nie czuje bólu. Nie ma w nim żadnych receptorów nerwowych, które mogłyby ból rejestrować. Oczywiście wokół mózgu znajdują się już tkanki - czaszka, skóra, nerwy, które po uderzeniu w głowę ból odczuwają. Mózg kobiety jest mniejszy niż mózg mężczyzny. Nie towarzyszy temu jednak różnica w sprawności. Wychodzi więc na to, że kobiety mają trochę wydajniejsze mózgi od mężczyzn.

W ostatnim dniu obchodów Tygodnia Mózgu uczniowie otrzymali zadanie konkursowe. Polegało ono na udzieleniu właściwych odpowiedzi na pytania dotyczące układu nerwowego, przy wykorzystaniu kodu QR. Hasło wraz z wyjaśnieniem należało przesłać do organizatorów.

Mamy nadzieję, że każdy znalazł coś dla siebie i wzbogacił swoją wiedzę na temat mózgu. Serdecznie dziękujemy za tak duże zainteresowanie i wspólny udział w akcji.

Monika Kosowska