„Jesienny challenge matematyczny w Trójce” - Mistrzostwa Szkoły w Sudoku

4 października 2021 godz. 19:19:31

„Jesienny challenge matematyczny w Trójce” - Mistrzostwa Szkoły w Sudoku

30 września, w ramach projektu „Jesienny challenge matematyczny w Trójce” dofinansowanego przez Fundację mBanku, odbyły się Mistrzostwa Szkoły w Sudoku.

Sudoku zostało wynalezione przez Amerykanina Howarda Garnsa w 1979 r. i opublikowane pod nazwą „Number Place”.

Sudoku (jap. 数独 sūdoku; od ji wa dokushin ni kagiru, czyli cyfry muszą być pojedyncze) – to łamigłówka, której celem jest wypełnienie diagramu 9 × 9 w taki sposób, aby w każdym wierszu, w każdej kolumnie i w każdym z dziewięciu pogrubionych kwadratów 3 × 3 (zwanych „blokami” lub „podkwadratami”) znalazło się po jednej cyfrze od 1 do 9.

Zasady przypominają trochę kwadrat łaciński, wymyślony i badany przez średniowiecznych matematyków z terenów Arabii (XIII wiek). W sudoku, w przeciwieństwie do kwadratu łacińskiego, cyfry nie mogą się powtarzać nie tylko w żadnym wierszu i kolumnie, ale także w małym kwadracie 3 × 3.

W przeciwieństwie do innych łamigłówek sudoku nie wymaga od gracza wykonywania żadnych rachunków matematycznych, przez co wydaje się prosta. W rzeczywistości bez cierpliwości oraz umiejętności logicznego myślenia rozwiązanie diagramu nie jest możliwe.

W szkolnych Mistrzostwach w rozwiązywaniu sudoku wzięło udział prawie 300 uczniów klas 6-8. Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać poprawnie sudoku w czasie 10 min. Zadanie nie było łatwe. W klasie 8F było najwięcej rozwiązanych sudoku, ale tylko czterem uczniom udało się je rozwiązać bezbłędnie w wyznaczonym czasie.

Z przyjemnością informujemy, że:

Mistrzem Szkoły w Sudoku została Karolina Mielczarek z klasy 8F – czas 8 min. 20 sek.

I wicemistrzem został Ignacy Paszkiewicz z kl. 8F – czas 8 min. 30 sek.

II wicemistrzem została Lena Siemiątkowska również z kl.8F – 9 min. 20 sek.

Na wyróżnienie zasługuje także Wiktoria Wieczorek z klasy 8C – rozwiązała bezbłędnie sudoku w wyznaczonym czasie 10 min.

Gratulujemy zwycięzcom cierpliwości i umiejętności logicznego myślenia. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wzięcie udziału w Mistrzostwach i zapraszamy do trenowania rozwiązywania sudoku, aby przygotować się na Mistrzostwa Szkoły w rozwiązywaniu sudoku za rok.