Pola nadziei – sadzenie żonkili

24 października 2021 godz. 17:28:35

Pola nadziei – sadzenie żonkili

Żonkil jest symbolem nadziei. Niepozorna cebulka wsadzana w ziemię jesienią, na wiosnę zakwitnie pięknym kwiatem. Przed laty żonkile stały się symbolem nadziei dla chorych przebywających w hospicjach. Osoby wspierające działalność hospicjum sadzą żonkile, by na wiosnę rozdawać ich kwiaty podczas zbiórki pieniędzy.

W sobotę 23 października 2021 r. w samo południe 22 członków Szkolnego Koła Caritas stawiło się wraz z opiekunami i wspierającymi nas nauczycielami przy kościele św. Gertrudy w Darłowie. To właśnie tam powstało nasze „Pole nadziei” z inicjatywy Parafialnego Zespołu Caritas przy parafii św. Gertrudy i opiekunów naszego Szkolnego Koła Caritas.

Powitani przez ks. Proboszcza Bogusława Fortuńskiego otrzymaliśmy błogosławieństwo na to wyjątkowe dzieło. Po krótkiej modlitwie zabraliśmy się do pracy na przygotowanym przez tatę jednej z wolontariuszek SKC poletku. Do posadzenia mieliśmy 200 cebulek żonkili zakupionych przez Parafialny Zespół Caritas. Bardzo cenne rady dotyczące sadzenia cebulek dawały nam obecne z nami Panie nauczycielki z naszej szkoły: Anna Bukowska, Małgorzata Brzozowska, Joanna Gawrońska, Barbara Kalinowska, Ewa Kruk, Małgorzata Wandas oraz Małgorzata Marek opiekun zaprzyjaźnionego z nami Szkolnego Klubu Wolontariusza. Zaangażowanie było tak wielkie, że już w kilkanaście minut żonkile były posadzone. Po pracy wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, który w salce parafialnej przygotowały dla nas Panie z Parafialnego Zespołu Caritas. W miłej atmosferze zajadaliśmy się pysznymi ciastami.

I na koniec jako anegdotę można przytoczyć rozmowę z czwartku przed sadzeniem żonkili. Kiedy nasilała się wichura ktoś zapytał opiekunów SKC: „Jak wy będziecie sadzić żonkile w taką pogodę”. Odpowiedź była krótka: „Jeśli dzieło jest dobre, to i pogoda będzie dobra”. Tak właśnie było – sadziliśmy nasze żonkile w pięknym jesiennym słońcu z nadzieją słów: „Niech rozkwita dobro” zapisanych na pamiątkowej tabliczce, którą pomogli nam przygotować Panowie Jacek Borucki, Marcin Materniak, Roman Łukaszewski i Rolf Mücke. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w powstaniu naszego „Pola nadziei”.

Opiekunowie SKC

Grażyna Ososko