Z wizytą w szkolnej stacji meteorologicznej

15 listopada 2021 godz. 17:52:58

Z wizytą w szkolnej stacji meteorologicznej

Jesień to dobry czas do obserwacji zjawisk przyrodniczych. Uczniowie klas 4-tych podczas lekcji przyrody bacznie obserwowali zmieniającą się pogodę. Aby poznać metody pomiaru składników pogody, uczniowie odwiedzili szkolną stację meteorologiczną będącą częścią projektu Budżetu Obywatelskiego Darłowa „Naukowy ogród pełen tajemnic”. Dzieci zapoznały się z przyrządami pomiarowymi, odkrywały zasady ich działania oraz odczytywały wskaźniki dla poszczególnych elementów pogodowych. Szczególne zainteresowanie wzbudzała klatka meteorologiczna Stevensona, w której znajdowały się psychrometr Augusta i termometry ekstremalne do odczytywania temperatur w określonym czasie. Uczniowie zapoznali się także z działaniem wiatromierza, odczytywali pomiary z deszczomierzy i tyczki śniegowej. Po wizycie w stacji meteorologicznej uczniowie przez kilka dni prowadzili własne obserwacje pogody, a wyniki zapisywali na specjalnej karcie. Zaciekawieni uczniowie po lekcjach kilkakrotnie odwiedzali stację meteo, aby obserwować zmieniający się kierunek wiatru na wiatromierzu. Zajęcia terenowe z klasą 4E zakończyły się także posadzeniem cebulek kolorowych krokusów, które wczesną wiosną będą cieszyły oczy wszystkich uczniów.

Małgorzata Brzozowska,

Monika Kosowska