Światowy Dzień Walki z Rakiem!

7 lutego 2022 godz. 18:41:21

Światowy Dzień Walki z Rakiem!

W dniach 25-28.01.2022r. w Szkole Podstawowej nr 3 im. Króla Eryka Pomorskiego w Darłowie zorganizowano akcję profilaktyczną z okazji przypadającego 4 lutego Światowego Dnia Walki z Rakiem.

Zarówno podczas lekcji przyrody, biologii, jak i chemii przeprowadzono prelekcje na tematy związane z Europejskim Kodeksem Walki z Rakiem. Uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi informacjami na temat nowotworów. Najważniejsze z nich znalazły się także na gazetkach ściennych na korytarzu szkolnym. Należy pamiętać, że nowotwory złośliwe pod względem częstotliwości są drugą, po chorobach układu krążenia, przyczyną śmierci w naszym kraju.

Mężczyźni najczęściej chorują na raka płuc i prostaty, zaś kobiety na raka piersi i płuc. Czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowań, przed którymi przestrzegają specjaliści, są oprócz skłonności genetycznych, palenie tytoniu, nadwaga i otyłość oraz nadużywanie alkoholu.

W związku z tym oprócz regularnych badań profilaktycznych zaleca się:

- unikanie palenia papierosów,

- zdrową dietę,

- systematyczną aktywność fizyczną,

- ograniczenie spożycia alkoholu,

- unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce,

- ochronę przed infekcjami wywołującymi raka.

Monika Kosowska