DZIEŃ LICZBY „PI”

14 marca 2022 godz. 22:01:52

DZIEŃ LICZBY „PI”

Dnia 14 marca w naszej szkole odbył się Konkurs matematyczno-fizyczny „CZAR-PAR”.

14 marca na całym świecie obchodzi się święto, które według amerykańskiego systemu datowania zapisywane jest liczbami określającymi wartość liczby π, czyli w przybliżeniu 3,14. W ten dzień w roku 1879 urodził się także Albert Einstein, najsłynniejszy uczony świata. Mieliśmy, więc podwójne święto.

Do konkursu przystąpiło siedem dwuosobowym zespołów z klas VIII. Klasę VIIIa reprezentowała Weronika Maciejewska i Julia Hołub, klasę VIIIb Julian Juśko i Szymon Kunysz, klasę VIIIc Hanna Bagnucka i Aleksandra Mosiewicz, klasę VIIId Agata Końska i Igor Majewski, klasę VIIIe Natasza Długasiewicz i Anna Żminda, klasę VIIIf Ignacy Paszkiewicz i Magdalena Tepurska oraz klasę VIIIg Marceli Lubowiecki i Jakub Żmijewski.

Świętowanie zaczęliśmy od krzyżówki matematycznej. Kolejne konkurencje to domino dotyczące wyrażeń algebraicznych oraz konkurs na zapamiętanie najdłuższego rozwinięcia liczby Pi. Ósmoklasiści zabawili się również w Młodych Einsteinów i zaprezentowali ciekawe doświadczenia fizyczne. W interesujący sposób zostały przedstawione doświadczenia, tj. balon trzymający szklanki, rakieta, swobodny spadek ciał, nurek Kartezjusza, lampa lawa, gasnąca świeczka. Nad przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: pani Marta Sołtan, pani Magdalena Kasprzykowska, wicedyrektor Katarzyna Łusiewicz.

Po podsumowaniu wszystkich konkurencji I miejsce zajęli Ignacy Paszkiewicz i Magdalena Tepurska z klasy VIIIf, II miejsce – Julian Juśko i Szymon Kunysz z klasy VIIIb, III miejsce – Agata Końska i Igor Majewski z klasy VIIId.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zmagania matematyczne, zaangażowanie w fizykę doświadczalną i super zabawę, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy sukcesu!